-4.2 C
Skopje
19.1.2022 - 21:58

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24529)

„Кога би знаела сѐ“ е новата песна на „ДНК“

Момците од „ДНК“, Панчо и Андреј, подготвија посебна новогодишна и божиќна музичка честитка за сите свои обожаватели. „Кога би знаела сѐ“ е новата песна...

Жарко Данилоски во САД ќе открива и ќе развива нови методи...

Овој амбициозен млад научник од февруари ќе работи како доцент-доктор на универзитетот „Њујорк“ во Центарот за геномика, каде што ќе применува најнови биотехнолошки методи...

Невремето Тилемахос донесе проблеми во цела Грција

Снежната бура Тилемахос што ја зафати Грција донесе затворени училишта, градинки, судови, проблеми на улиците во грчкиот главен град и во јавниот превоз, а...

Продолжува хаосот со електронските вињети

Хаосот со вињетите за електронско плаќање на патарината продолжува и оваа недела, покрај ветувањата на бугарското министерство за сообраќај дека проблемот со дистрибуцијата ќе...

Судски удари на слободното хрватско новинарство

Некои пресуди на Европскиот суд за човекови права во Стразбур предупредија дека Хрватска носи енормни отштети во постапките против новинарите Сатиричниот портал „Њус Бар“ заработи...

Царинските декларации ќе се поднесуваат електронски

Годинава сите царински декларации и акцизни документи ќе се обработуваат електронски, истакна министерот за финансии Драган Тевдовски при вчерашната посетата на Царинската управа. Системот за...

Маневарскиот простор се стеснува и во Грција

Според аналитичарите, нема да има никаков застој во договореното од грчката страна Во контекст на нејаснотиите што се актуелни во домашната јавност кога во Собранието...

Загрижувачки број на фирми без вработени

Додека едни експерти објаснуваат дека процесот на создавање и гаснење на фирмите е фреквентен и динамичен и е знак дека пазарот функционира, освен во...

Електронското гласање реалност или мит

Откога во пресрет на претседателските избори, кои треба да се одржат напролет, од Државната изборна комисија најавија оти е можно веќе тогаш да се...

Лондон негира дека преговара со Брисел за брегзит

Британскиот секретар за брегзит Стивен Беркли ги негира пишувањата на „Дејли телеграф“ дека Брисел и Лондон преговараат за проширување на членот 50 од Лисабонскиот...