16.8 C
Skopje
23.9.2021 - 14:30

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24525)

Божиќен концерт на струмичките гимназијалци

Традиционалниот новогодишно-божиќен концерт на учениците од СОУ „Јане Сандански“ ќе се одржи утре, на големата сцена на НУЦК „Антон Панов“ во Струмица. Годинешново, деветто издание...

Мери Тодорова го издаде првиот албум „Lights“

Излезе првиот албум на Мери Тодорова-Младеновска, „Lights“, со кој таа ја заокружи изминатата 2018 година. На овој носач на звук има девет песни од различни...

Божиќ крие многу тајни

Една од најпознатите и најпродавани божиќни приказни на сите времиња е „Божиќната приказна“ (Christmas Carol) на Чарлс Дикенс, а за една од најубавите традиционални...

Објавен нов број на „Стремеж “

Новиот број на списанието за литература, уметност и култура „Стремеж“ деновиве излезе од печат. Го издава ЦК „Марко Цепенков“-Прилеп, со поддршка од Министерството за...

Опаѓа интересот за учење на мајчиниот јазик во Србија и во...

Во организација на здружението на Македонците и поборниците на македонската култура во Панчево и Република Србија, македонскиот културен центар „Блаже Конески“, на 21 декември,...

„Рома“ и „Студена војна“ водат во трката за „оскар“ за странски...

Претставникот на Јужна Кореја, Ли Ченг-Донг, со филмот „Горење“ ја донесе својата земја во првите девет остварувања првпат во историјата на доделувањето на „оскарите“ Девет...

Полицијата апси по протестите во Бања Лука

Полициската управа на Бања Лука му упати на Окружното јавно обвинителство кривични пријави против Давор Драгичевиќ и уште три лица поради сомневање дека извршиле...

Хрватите да не се залетуваат со потрошувачки кредити

Гувернерот на Хрватската народна банка апелира до граѓаните дека секој треба да биде свесен при задолжувањето на долг рок во големи износи Гувернерот на Народната...

Немањето анестезиолог го остави Кичево без првороденче во новата година

Поради немање анестезиолог што би асистирал во првото годинешно породување во кичевската болница, среќната мајка мораше да отпатува за Охрид, каде што е извршено...

Време за одлуки за Европа

Кажете што сакате против Европската Унија, но таа нема недостиг од амбиции или планови за нивно реализирање. Речиси веднаш по референдумот за брегзит во...