12.3 C
Skopje
24.2.2020 - 14:59

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24520)

Ѓорѓијоски учесник на белградскиот Новогодишен сатирикон

Нашиот најпознат и најплоден афористичар, Миле Ѓорѓијоски, денеска учествува на Новогодишен сатирикон во Коларчевиот универзитет во Белград, како единствен претставник од земјава. На годинашниот...

Концерт на рокерите „Елита 5“ во МНТ

Еден од најпознатите албански рок-бендови на сите времиња „Елита 5“ ќе одржи голем концерт насловен „Торнадо во Скопје“, утревечер, со почеток во 20 часот,...

Мерило за успех станаа богатството, влијанието и моќта

Дури ја снимав „Успех“ ме бодреше сознанието дека ваква шанса имам еднаш во животот и затоа не смеам да ја пропуштам, вели Алчевски Марјан Алчевски,...

Српските производи исчезнаа од косовските продавници

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај ѝ порача на својата српска колешка Ана Брнабиќ дека сѐ додека Србија продолжува да работи против Косово, таксата од 100...

Шведски инспектор ќе го намалува загадувањето на воздухот

БиХ е една од најзагадените земји на светот и спаѓа во трите земји со најголема стапка на морталитет поврзан со загадувањето на воздухот Инспектор од...

Нов софтвер за олеснување на царинските процедури

Воведување на новиот интегриран софтвер за обработка на царински декларации и акцизни документи ќе биде главниот предизвик за Царинската управа на Република Македонија (ЦУ)...

Синдикатот на „Фени“ сѐ уште чека да заврши стечајот

Вработените на „Фени“ јавно прашуваат, кој има интерес да се одолжува стечајот Од Синдикатот на вработените во комбинатот „Фени“ во Кавадарци сѐ уште чекаат да...

Џафери: Уставните измени ќе се комплетираат до средината на јануари

Средината на јануари ќе биде рокот до кој прашањето за уставните измени во врска со договорот со Грција ќе биде затворено, најави претседателот на...

Симпатизира ли Трамп потајно автократски режими?

Трамп им противречи на ЦИА, Канцеларијата на директорот за национално разузнавање, ФБИ, Агенцијата за државна безбедност, Одделот за правда, Одделот за домашна безбедност, Комитетот...

Американско воено присуство во Авганистан од 2001-та до денес

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп ѝ нареди на војската да почне со повлекување на околу 7.000 војници на САД од военото поле во...