5.6 C
Skopje
19.10.2021 - 7:51

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24519)

Политиката го дозагади воздухот

И додека ПМ 10 честичките со несмален интензитет секојдневно нѐ трујат сите, без разлика на политичката, социјалната или каква било друга припадност, политичките партии...

„Римац ц-два“, вреден 2,1 милиони долари распродаден три недели пред своето...

„Римац“ можеби е на сцената за автомобили само од 2009 година, но нејзиното релативно краткотрајно постоење може да ве измами. Компанијата направи големи придвижувања...

До кога?

Загадувањето на воздухот сѐ повеќе расте, предлог-решение нема Скопјани деновиве вистински се задушуваат во маглата и загадувањето на воздухот, кое на граѓаните им е проблем...

Четврта титула за Панчевски

Тој освои 7,5 поени, колку што имаше и велемајсторот Звонко Станојоски, но Панчевски имаше подобар дополнителен критериум. Трет е ИМ Никола Николовски со седум...

АИК продава ДНК од својот капитен како сувенир

Автограм и, можеби, дрес од омилениот спортист се некои од вообичаените сувенири за спортските вљубеници. Но шведскиот фудбалски клуб АИК сега има нова понуда...

Топлата искрена насмевка го отвора патот кон срцето

Во рамките на проектот погледнавме кратки скечеви на тема врсничко насилство, подготвени од драмската секција, по што се разви дискусија за тоа какви видови...

Пишувањето за деца е голем предизвик и уште поголема одговорност

Првите сознанија за светот на книгите се најважни и препорачувам секоја издавачка куќа да ѝ посветува посебно внимание на детската литература, која заслужува да...

Во Кавадарци бесплатно лизгање за учениците до крајот на февруари

Како и во Скопје и други градови во земјава, нова зимска рекреативна можност добија и учениците од основните и средните училишта во Кавадарци, со...

Одбојкарите ја почнуваат мисијата „историски пласман на ЕП“

Македонија утре почнува со подготовките за двата решавачки натпревара во квалификациите за пласман на ЕП 2019, на гости кај Украина (5 јануари) и дома...

Товарен, не теретен!

Време е да почнеме да ја подгреваме предновогодишната манџа. Во семејството Диневци: - За Нова година одиме во Битола, кај мојот пријател Петре. Со воз. - Со...