14.8 C
Skopje
22.9.2021 - 17:20

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24519)

Нов портал за отворени податоци на институциите

Граѓаните, граѓанските организации - бизнис-секторот од вчера можат да ги користат податоците од нов портал за отворени податоци на државните и локалните институции data.gov.mk,...

Расте стерилитетот кај мажите

Расте бројот на брачни двојки што не можат да добијат поколение, а причина за тоа е сѐ поголемиот машки стерилитет, велат експертите. Бројката на...

Заев: Да направиме сѐ да ја запреме омразата

Нашата намера е да ги паметиме, но никогаш да не им дозволиме да се вратат на сцена политиките на поделби и предизвикување конфликти, кои...

Ловат гласови споменувајќи ја Македонија

Политички аналитичари тврдат дека критичката изјава на Радев за спогодбата од Мала Преспа и претходни други изјави на бугарски политичари не ги отсликуваат вистинските...

Христовото раѓање е почеток на новата ера за човештвото

Католиците и дел од православните денеска го слават Божиќ Бискупот на Католичката црква во Македонија, Киро Стојанов, во вчерашното обраќање до верниците ја истакна радоста,...

ЕУ ја топи металургијата

Ограничувањата на увозот на челикот и на алуминиумот во ЕУ, во ситуација кога 90 отсто од извозот на метални цевки од Македонија се реализираат...

Расте билансот на загинати во цунамито во Индонезија

Билансот на загинати од цунамито што ја погоди Индонезија се искачи на 281 лице, а повеќе од илјада се повредени. Индонезиските власти стравуваат дека...

„Ваша е, ние завршивме“

Американското повлекување ќе ги остави курдските сили во Сирија без воена поддршка, додека турскиот претседател Ердоган се заканува дека ќе ги нападне, сметајќи ги...