9.8 C
Skopje
24.10.2021 - 4:25

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24519)

Најцрната македонска историска година – 2018. Се случи злосторство

За што да ти пишувам, драг читателу, во приквечерието на новата 2019 година? За што? Секоја нова година е нов временски циклус, нов почеток,...

Монографија за три децении од поетската ноќ во Велестово

Деновиве излезе од печат монографијата „30 години поетска ноќ во Велестово“. Монографијата, која ја подготви основачот на манифестацијата Славе Ѓорѓо Димоски, покрај текстуалниот материјал,...

Трпчески го претстави „Македонисимо“ во Белград

Пијанистот со светско реноме Симон Трпчески со својот емотивен проект „Македонисимо“ во Белград приреди вистински празник на македонската традиционална музика. Во преполната сала на...

Сега е модерно да имаш книга наместо телефон во автобус

Драго ми е што од ЈСП ја сфатија пораката. Пораката е: „Ајде да читаме“, вели директорот на издавачката куќа „Полица“, која во градските автобуси...

Излезе „Пливање спротиводно“ на Ненад Јолдески

Издавачката куќа „Или-или“ деновиве ја издаде новата книга на Ненад Јолдески насловена „Пливање спротиводно“. Станува збор за 168-то издание во популарната едиција „ПРОаЗА“, чие...

Вечерва премиера на балетот „Ана Каренина“

Вечерва, од 20 часот, на сцената на Македонската опера и балет премиерно ќе биде изведена балетската претстава „Ана Каренина“, на музика на Петар Илич...

Црногорскиот речник пред национални јазични бариери

Црногорската академија на науките и уметностите (ЦАНУ) предложи проект за изработка на речник на црногорскиот народен и книжевен јазик. Првиот том на речникот, кој...

За осум години 183 илјади граѓани побарале азил во ЕУ

Податоците на Заводот за статистика на Европската Унија - Евростат, потврдуваат дека во периодот 2011/2017 година 167 илјади албански граѓани побарале азил во некоја...

Поставување руски воен контингент во централна Србија?

Рускиот аналитичар Виктор Колбановски, директорот на Балканскиот центар за меѓународна соработка и член на партијата Единствена Русија, наведува дека косовскиот конфликт сега го зазема...

Иновативноста и дигитализацијата ги одминуваат македонските компании

Големите, традиционално етаблирани македонски компании, на кои отпаѓаат 90 отсто од домашната економија, се на дното во регионот по иновативност и дигитализација. Слабо внесуваат...