Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24518)

Каролина Гочева со музичката елита од регионот на МАЦ

По Бајага, Петар Грашо и Сергеј Ќетковиќ настапите на Првата регионална церемонија на доделувањето на музичките признанија MAЦ (Music Awards Ceremony), што ќе се...

Најчудните новогодишни традиции во светот

Во Перу на фестивалот „Таканакуј“ секој 31 декември жителите на едно село се удираат со тупаници за да ги решат недоразбирањата. Така, во новата...

Хуманата дедомразовска приказна на Ѓорѓи Вареловски продолжува

Дворот на кавадаречкиот Дедо Мраз, Ѓорѓи Вареловски, и годинава е отворен за децата, но овој пат уште поукрасен со неколку илјади светилки и илјадници...

„Женски декамерон“ на Јулија Вознесенскаја на македонски

Издавачката куќа „Антолог“ го најави објавувањето на книгата „Женски декамерон“ од руската писателка Јулија Вознесенскаја, една од најзначајните руски писателки од втората половина на...

Новогодишен гала-концерт на Македонската филхармонија

Вечерва, со почеток во 20 часот, ќе се одржи Новогодишниот гала-концерт на Македонската филхармонија, под наслов „Точно на полноќ“. На програмата се популарни дела од...

Загреб и Сараево се заплеткаа во моделот на конститутивност

Политичарите од Хрватска и од Босна и Херцеговина продолжуваат да носат деструктивни одлуки, од кои граѓаните во двете соседни земји ќе бидат губитници Односите меѓу...

На фирмите им се вратени 370,7 милиони евра од ДДВ

Повратот на ДДВ кон фирмите достигна 22,8 милијарди денари или 370,7 милиони евра, заклучно со ноември. Тоа се 18 отсто повеќе во однос на...

Нотарската комора со донации за деца од Скопје, Битола и од...

Хуманоста и споделувањето се неизоставен дел од празничната традиција што Нотарската комора на Република Македонија ја практикува низ годините. Оваа година донации од страна...

Битола добива полигон за полагање возачки испити

Во изминатите пет години, кандидатите за возачи беа принудени да полагаат во Ресен или во Прилеп Кандидатите за нови возачи конечно ќе можат да полагаат...

Почина Македонка што беше повредена во сообраќајката кај Лесковац

Македонската државјанка С.Т., која беше тешко повредена во несреќата кај Лесковац, кога пред една недела од патот излета автобус со патници од Македонија и...