Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24517)

Викендов „Вип гејм фест 2018“

Мини-фестивалот на игри „Вип гејм фест 2018“, најавуван како најголемиот гејмерски настан за оваа година, ќе се одржи викендов во фоајето на управната зграда...

Џез-концерт со Џон Илија Апелгрен и со Гордан Спасовски

Вечерва, во 20 часот, во Камерната сала на Македонската филхармонија, џез-вокалистот Џон Илија Апелгрен и џез-пијанистот Гордан Спасовски ќе приредат интимен, тивок перформанс насловен...

Шесто издание на „Под земја полесно се дише“

Вечерва, со почеток во 20 часот, во гаражите под Плочник, ќе се одржи шестото издание на мултимедијалниот фестивал „Под земја полесно се дише“ во...

Долговечната дискокралица Шер

Вистинското име ѝ е Шерилин Саркисјан. Едни ја нарекуваат кралица на поп-музиката, други најголема геј-икона, а трети едноставно - Шер. Таа е една од...

Од први јануари поскапуваат патарините

Патарината по граничниот премин Богородица - Евзони ќе поскапи од 1,8 евро на 3 евра во согласност со новиот ценовник, кој стапува во сила...

Пловдив – економски тигар во Бугарија

Регионот околу Пловдив е регионален економски тигар, а зголемување на благосостојбата и стандардот за живеење на населението има во сите области во Бугарија. Видлив...

Кога полетал првиот авион од скопскиот аеродром?

Авионот спакуван во делови бил донесен од Русија, најпрвин во Белград, а потоа во Скопје. По многуте перипетии сврзани со неговото пренесување, првиот лет...

Земјоделците сѐ уште се соочуваат со голем број проблеми

Ниските откупни цени, неорганизираноста, нелојалната конкуренција, која го има монополот на пазарот на откуп, непостоењето договорно производство, недостигот од едукација и инвестирање во нови...

Градежниците бараат да не се блокираат урбанистичките планови

Стопирањето на ДУП-овите ја доведе во прашање правната сигурност на инвеститорите во градежниот сектор, кои трпат големи финансиски штети. Затоа треба да се донесат...

Најавена трилатерална средба меѓу Грција, Србија и Македонија

Македонија и Преспанскиот договор биле една од темите на средбата на претседателот на Србија Александар Вучиќ и грчкиот премиер Алексис Ципрас, во рамките на...