Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24516)

Законски измени за надминување на проблемот

ИСТРАЖУВАЊЕ: ИМА ЛИ СТРУЧНО ОБРАЗОВАНИЕ БЕЗ СТРУЧНА ЛИТЕРАТУРА (2) Во македонското средно стручно образование речиси две децении нема учебници по мноштво стручни предмети. И тоа...

Соседска размена за пречек на Нова година

Истекуваат последните денови од оваа година и многумина веќе се прашуваат каде и со кого би биле во најлудата ноќ за да ја пречекаат...

Кина направи вештачка ѕвезда, шест пати пожешка од сонцето

Замислете ако можеме да ги замениме фосилните горива со наши сопствени мини-ѕвезди. Во случај кога се зборува за енергијата од ѕвездите, не станува збор...

Кадетите најавија одлично мундијалско издание

Презадоволен сум од прикажаната игра на турнирот. Победа против осмата селекција од последното ЕП, Србија, тесен пораз од Унгарија, која беше 10-та на ЕП,...

Вимблдон ќе се шири, го купи соседниот голф-клуб

Реализацијата на најголемото проширување во историјата на Вимблдон, тројно повеќе од сегашната површина, сигурно ќе има големи импликации врз тенискиот турнир во целина, пред...

Шести најдобар декемвриски пласман за Македонија

Во однос на завршните годишни листи црвено-жолтите скокнаа за 94 места за две години, а осум во однос на лани. За 2018-та Белгија е...

Се јавувам од една непозната земја

Известување бр. 10122018 Античка или европска Македонија Во оваа непозната земја гласањето и анкетирањето се инструментите за донесување на однапред донесените одлуки што власта ги спроведува...

Вратите на Собранието – на пеколот или на рајот?

На 27 април за малку била избегната трагедија, која денес се претвори во политичка и правна комедија. Од врата на срамот, се претвори во...

Изгубени пастирски пораки

И во целата оваа шегобијна ситуација можеби најмногу беше извулгаризиран статусот на монасите, како луѓе што по своја слободна волја пристапиле во манастирите и...