Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24516)

Пратеник го гаѓаше премиерот Рама со јајца

Албанскиот премиер Еди Рама вчера беше нападнат со јајца додека беше на говорницата и се обраќаше пред пратениците во парламентот на Албанија. Седницата на албанското...

Србија го заштитува пиротскиот килим

Ознаката за географското потекло на производите земјите-членки на Европската Унија досега можеа да ја добијат само за земјоделските производи, но од Брисел неодамна поведоа...

Наредната година нови мерки за одгледувачите на овци

Одгледувачите на овци, кои вчера одржаа мирен протест пред Министерството за земјоделство, од ресорниот министер Љупчо Николовски добија ветување дека ќе ги разгледа нивните...

Македонските ски-центри не можат да им конкурираат на тие во соседството

Сето она што го нуди соседството за зимската сезона, како и пониските цени од кај нас, е причина што странските и македонските туристи за...

Каков шеф на државата сакаме?

Наспроти очекувањата на граѓаните, кои во испитувањата на јавното мислење се фокусираат на личните и на професионалните карактеристики на потенцијалните кандидати за функцијата шеф...

Претседателствата со ЕУ се менуваат, очекувањата остануваат

Доколку се земат предвид сегашното претседавање на Австрија и нејзините претходно најавени приоритети, од кои едниот беше доближување на Западен Балкан до ЕУ, а...

Сојузниците шокирани од одлуката на Трамп за Сирија

Американскиот претседател најави повлекување на војниците од Сирија, оценувајќи дека терористичката група Исламска држава е поразена. Сепак, ваквиот потег предизвика стравувања, кај сојузниците и...

Во Ѓорче се изречени првите казни за загадување на воздухот

Општината Ѓорче Петров ги изрече првите мандатни казни за лица што со палање гуми и пластика го загадувале воздухот. Од општината велат битката со...

Има ли разлика меѓу помилувањата од 2016-та и 2018-та

Дали помирувањето е, всушност, една монета со две лица, во зависност од политичките потреби и актуелните состојби во конкретниот момент? Изгласувањето на законот за амнестија...

Дедо Мраз остана без брада, ама стигна кај болните деца

Дедо Мраз остана без брада, спуштајќи се по јаже за да влезе кај малите пациенти хоспитализирани на Клиниката за детски болести и на Клиниката...