19.4 C
Skopje
13.5.2021 - 21:55

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24516)

Најбогатите 10 славни личности во Холивуд

Славата и парите често одат заедно. Во годината што е прикрај, најдебела сметка во банките во Холивуд имал Џорџ Лукас, режисер на култниот научнофантастичен...

Премиерата на „Успех“ закажана на 6 јануари

Премиерата на првата регионална серија во продукција на Ејч-би-о Европа, „Успех“, е закажана за 6 јануари, кога сите шест епизоди ќе бидат достапни за...

Меколи Калкин повторно ги одглуми сцените од „Сам дома“

Меколи Калкин (38) за потребите на новата реклама на „Гугл асистент“ повторно ги одглуми најинтересните сцени, во кои се најде Кевин Мекалистер, главниот јунак...

Научнофантастичните филмови најмногу заработуваат

Филмови со најголема заработка годинава главно се филмовите со суперхероите, но има и неколку изненадувања. Верувале или не, живееме во време кога научната фантастика...

Концерт за четирирачно пијано

Вечерва, во 20 часот, во камерната сала на Македонската филхармонија, ќе се одржи концерт за четирирачно пијано со едни од најистакнатите македонски пијанистки -...

Керамика од Церје – Говрлево во Музејот на градот Скопје

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на градот Скопје, ќе биде отворена изложбата: „Скопје пред 8 милениуми 2: првите керамичари од Церје...

Се изложува најобемниот циклус „Човек и простор“ на Родољуб Анастасов

Вечерва, во 19 часот, во галеријата „Јустина и Родољуб Анастасов“, во Музејот на градот, Скопје ќе се отвори самостојната изложба на Родољуб Анастасов, „Човек...

Хрватски кореограф ја поставува „Ана Каренина“ на балетската сцена

Македонската опера и балет на 25 декември премиерно ќе го изведе балетот во два чина „Ана Каренина“ според романот на Лав Толстој, на музика...

Осумдесет функционери осомничени за корупција

Во Албанија последните две недели се евидентирани 55 кривични дела за корупција и злоупотреба на службената положба од страна на носители на јавни функции....

Во операцијата „Шкорпион“ разбиена криминална група

Полицијата во Босна и Херцеговина уапсила 12 лица во рамките на големата операција „Шкорпион“, во која е разбиена криминална група, која се занимаваше со...