Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24514)

„Триото „2-Бе“ го скрши мразот со „100 песни“

Скопскиот попрок-бенд „2-Бе“ дебитира на македонската музичка сцена со „100 песни“. Комплетен автор на нивниот прв сингл е Ѓорѓи Крстевски, со неговата продукција „Kрстевски...

„Златна бубамара“ апелира „Да се предадеме!“

Радиото Бубамара го обелоденува слоганот за претстојното издание на „Златна бубамара на популарноста“, кој гласи „Да се предадеме!“. Настанот ќе се одржи во ВИП-арената...

Грчката економија закрепнува

Грчката економија постепено закрепнува, главно како резултат на динамиката на извозот и на зајакнувањето на приватната потрошувачка, стои во месечна анализа на грчката Унија...

СЕ: Корупцијата претставува висок ризик

Советот на Европа ја повика Албанија да ги интензивира напорите во борбата против перењето пари и да го конфискува имотот стекнат од организиран криминал. Преку...

Постојаните членки на СБ со различни ставови за косовската војска

Српскиот и косовскиот претседател, Александар Вучиќ и Хашим Тачи, разменија жестоки обвинувања на темата „Косовска армија“ на вонредната седница на Советот за безбедност (СБ)...

Бектеши: Можни се измени во Законот за трговија на зелените пазари

Законот за трговија на зелените пазари ќе почне да се применува од први јануари 2019 година, но можно е да се донесат измени во...

Вештачка храна – реални штети

Освен на штетите од консумирањето на храната со вештачки состојки, упатените посочуваат и на загубите што, поради присуството на таквите производи на пазарот, ги...

Над илјада дечиња чекаат место во битолските градинки

Откако списокот на децата што чекаат легла во градинките е зголемен на над илјада, битолчани се надеваат дека тоа ќе ги натера сегашните локални...

Предлозите се држат во најстрога тајност

Во актуелниот политички миг во Македонија, во кој се одвива собраниската процедура за уставни измени, токму во насока на имплементација на спогодбата од Мала...

Законот за амнестија со рок на траење од пет дена

Собраниското интерпартиско тело за помирување, интеграција и реформи го усвои текстот на предлог-законот за амнестија, со кој треба да бидат опфатени некои од учесниците...