Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24513)

Продолжува општата француска ракометна доминација

Женската репрезентација на Франција стана и европски првак, што за француските ракометни селекции и тимови беше шесто злато од последните 16 големи натпреварување во...

УО на РФМ – критики, награда и петгодишен младински план

Претседателот на РФМ, Живко Мукаетов, како и голем дел од членовите на УО упатија критики до машката сениорска репрезентација во пресрет на СП, беше...

Најстариот кичевски Дедо Мраз допатува од Лапонија

Како и претходните две децении, така и годинава, најстариот кичевски Дедо Мраз допатува од родната Лапонија и се смести пред едно фотографско студио во...

Децата им го продолжуваат векот на моите песнички

Од бележникот на Цвета Спасикова Цвета Спасикова е современа македонска авторка од Штип. Со пишување започнува уште од раната возраст, објавувајќи во списанијата „Наш свет“,...

Во согласност, не во склад

Време е да почнеме да ја подгреваме предновогодишната манџа. Во семејството на Коста и Марија Наумовски. - Злато мое, сонце мое, месечино моја, оваа Нова година...

Избрани творбите за „Ракатки 2019“

Фестивалскиот одбор на републичкиот литературен детски фестивал „Ракатки“ известува дека од вкупниот број пријавени творби на конкурсот „Ракатки 2019“, комисијата ги избра следниве автори: Прво...

Грст награди за младите уметници од ООУ „Тоде Хаџи Тефов“ од...

Дека уметноста дава можности да се изразат сопствените ставови и мислења потврди ученичката Николинка Глигорова од ООУ „Тоде Хаџи Тефов“ од Кавадарци, која го...

„Биди ѕвезда, не фрлај петарди“

Деновиве во основните училишта во Кичево: „Д-р Владимир Полежиноски“, „Санде Штерјоски“ и „Кузман Јосифоски-Питу“ беа одржани предавања за ризиците од употреба на пиротехнички средства....

Те сакам неоткриен свету!

Во секоја душа има сила, добрина, радост, но пред сѐ храброст и самодоверба да се живее во еден поинаков свет, каде што сонот и...

Помошта е правење добро

проф. д-р Кирил Темков Една од најпознатите етички пораки на современото човештво, што може да се види на многу места, по ѕидовите, во книгите,...