Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24513)

Преспанскиот договор на тенок мраз во Грција

И додека Република Македонија ги изодува болните уставни промени за имплементација на спогодбата, судејќи според изјавите на грчките политички чинители, Атина бара начин како...

Саудиска Арабија бесна на американскиот Сенат

Саудиска Арабија гневно реагираше на резолуциите на американскиот Сенат, во кои принцот Мохамед бин Салман е посочен како главен виновник за убиството на саудискиот...

Меј: Нов референдум ќе ја подели Британија

Британската премиерка предупреди дека повторното гласање ќе ѝ нанесе непоправлива штета на британската политика, без притоа да обезбеди каков било напредок. Бившите премиери Џон...

Поефикасна администрација – примарно во развојната програма на градот

Предлог-буџетот на градот Скопје за 2019 година со предлог-одлука за негово извршување беше на дневен ред на седницата на градскиот совет. Градските советници вчера...

Дури 63 отсто возачи зборуваат на мобилен додека возат

Лицата што го употребуваат мобилниот телефон при возење претставуваат закана за сообраќајот. А, на мобилни телефони додека возат зборуваат не само граѓаните туку и...

Сите лица на амнестијата

Предлог-законот за амнестија е примен со доза на контроверзност уште од зародокот на идејата за него, почнувајќи од мотивите за негово носење, опфатот, па...

Автомобилската индустрија – од подобар транспорт до поголема сигурност

На Њујоршкиот светски саем во далечната 1964 година, „Џенерал моторс“ (ГМ) го претстави своето концепт-возило „фајр бирд 4“, но истовремено компанијата предвиде дека ќе...

Осминафинале за уживање со многу неизвесни дуели

Атлетико - Јувентус е дербито на оваа фаза на Лигата на шампионите, а од поинтересните се и дуелот на актуелниот првак Реал со Ајакс,...