Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24513)

Изложба на плакати „Црнила“ на Ладислав Цветковски

Вечерва, во 18.30 часот, во националната галерија на Македонија „Мала станица“, ќе биде отворена изложбата на плакати, насловена „Црнила“ од Ладислав Цветковски. Мотивиран од...

Зимското „Охридско лето“ продолжува со концерт на Арчиули

Вечерва, во 19 часот, во рамките на зимскиот дел од програмата на фестивалот „Охридско лето“, ќе се одржи концерт на пијанистот Емануеле Арчиули, еден...

Како германски студенти ги видоа фреските во Курбиново

Фотографиите изложени на изложбата се направени пролетта 2016 година од студентите од универзитетот „Џорџ Август“ од Гетинген, Германија во рамките на проектот „Маско 360“....

Во Хрватска се бараат медицински сестри

Владата на Хрватска до крајот на годината ќе ја определи квотата за вработување странци за 2019 година, а во бројот од 63.600 работници, првпат...

Хрватите на дното од европскиот стандард

Хрватска, според стандардот на граѓаните, речиси го допре дното на Европската Унија, а само Бугарија има полоша индивидуална потрошувачка и бруто-домашен производ по жител....

Црквата не се противи за трансплантацијата на органи

Наспроти етичките дилеми, најмногубројните верски заедници во Црна Гора ја поддржуваат трансплантацијата на органите и се согласни дека граѓаните треба да бидат донори. Ставот...

Пазарџиите неподготвени за законска трговија

Стопанската комора на Македонија бара да се одложи примената на Законот за трговија на зелените пазари, што треба да почне од 1 јануари идната...

Идентификувана третата жртва на автобуската несреќа кај Лесковац

Во Србија сѐ уште се води истрага за сообраќајната несреќа што се случи викендов кај Лесковац, а возачот на автобусот со струшки регистарски таблички...

Суперсилите произведуваат оружје за мир или за војна

Главните играчи на меѓународната сцена, САД, Русија и земјите од ЕУ, кои преку политичарите пропагираат мирољубиви вредности, се практично и најголеми производители на оружје Глобалната...

Ќе поевтинат ли парите во Македонија?

Оваа година НБРМ трипати ја намали основната каматна стапка, и тоа во март, од 3,25 на 3 отсто, потоа во август ја спушти на...