Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24512)

Во Скопје имам чувство дека свирам во својата дневна соба

Кога сум во Македонија сум многу возбуден и опуштен, затоа што моите домаќини секогаш ми ја пренесуваат таа специфична фамилијарна енергија. Кога сум во...

Самостојна изложба на Симонида Филипова Китановска

Вечерва, во 20 часот, во Галеријата на МКЦ ќе се одржи отворање на самостојната изложба на Симонида Филипика Китановска, насловена „Додека не беше тука“...

Македонската филхармонија го замени подрумот на „Постмодерн џубокс“

„Постмодерн џубокс“ ѝ приреди прекрасна опуштена забава на македонската публика во петокот вечерта. Шоуто на автентичниот колектив уште еднаш маестрално, со звуците на џез...

„Јазичен триптихон“ од Славе Ѓорѓо Димоски на бугарски

Издавачката куќа „Скалино“ од Софија го најави излегувањето на бугарскиот превод на книгата „Јазичен триптихон“ („Езиков триптих“) од Славе Ѓорѓо Димоски. Делото од македонски...

Почнува театарот на сенки „Сонот на облачето“

Детскиот фестивал на театар на сенки „Сонот на облачето“, единствен фестивал од овој тип во поширокиот регион, годинава ќе го доживее своето 6-то издание....

„Духовите на Африка“ – најпосетена изложба во Музејот на Македонија

Професорот Никос Чаусидис, вечерва, во Музеј на Македонија, ќе говори на темата „Африкански елементи во културното наследство на Балканот“ Изложбата „Духовите на Африка: ритуална западноафриканска...

БиХ има „слаба централна влада“

По иницирањето на акцискиот план за членство на Босна и Херцеговина во НАТО (МАП), „Блумберг“ објави анализа во која се наведува дека Алијансата ќе...

Претседателството ја одложува контролата на воздушниот простор

Стратегиска цел на Босна и Херцеговина е преку своите тела кон крајот на идната година да ја преземе одговорноста за нудење услуги во авионскиот...

Вучиќ посакува избори пред договорот со Приштина

Партијата на Александар Вучиќ повторно ја врати евергрин-темата за реконструкција на Владата на Србија, особено по најавите од вечниот министер Расим Љајиќ, кој се...

Димитровски: Македонија забрзано останува без инженери

Во Македонија и во сите држави од овој простор има сѐ поголем недостиг од инженерски кадар, а особено од добар професионален кадар со овластувања....