Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24509)

Средба со „Постмодерн џубокс“ во Македонската филхармонија

Во Македонската филхармонија утревечер, со почеток во 20.30 часот, скопската публика ќе го проследи концертот на „Постмодерн џубокс“, музичкиот колектив што во целосно старински...

Даница Дана Крстеска четврт век се дружи со четките и со...

Сиве овие години останав верна на себе кога се мотивите во прашање, коњите на пример, кои се најблагородните животни, се моја вечна инспирација, сликам...

Се надевам ќе создадеме музеј на фотографија

Меморијалниот комплекс на Француските воени гробишта во Битола е единственото место каде што постојано се изложени фотографии од браќата Манаки, укажува директорот на Македонскиот...

Гостува рускиот виолинист Вадим Репин

Вечерва, со почеток во 20 часот, Македонската филхармонија ќе одржи симфониски концерт под наслов „Магична виолина“, на кој како солист ќе се претстави еден...

Создадена онлајн-архива на современата ликовна уметност

Архивата, која постои онлајн од март 2017 година и се наоѓа во континуиран процес на дополнување, е некомерцијална и има едукативна намена. Архивата е...

Атина не прифаќа ново намалување на пензиите

Грчкиот парламент гласаше против новата рунда на намалување на пензиите што од први јануари требаше да стапат во сила. Пратениците едногласно го отфрлија предлогот...

Машинското гласање ќе се спроведува во етапи

Пратениците во бугарското собрание ги усвоија измените во изборното законодавство, со што е одложено електронското гласање, додека спроведувањето на машинското гласање е ограничено на...

Вашингтон повторно загрижен за Македонија

Стратегискиот партнер на Македонија, Соединетите Американски Држави, по сѐ изгледа повторно е загрижен за случувањата во земјава, оценуваат експертите по најавата дека американскиот заменик-државен...

Уставниот суд не навлезе во оценување на уставноста

Уставниот суд вчера ги отфрли иницијативите за оценување на уставноста на одлуката на Собранието за пристапување кон уставните измени од 19 октомври. Двете иницијативи...

Гласини и медиуми

Лажните вести постоеле отсекогаш, односно во минатото тоа биле гласини, чија цел била да се создадат услови за толкување на вистината онака како што...