24.8 C
Skopje
27.7.2021 - 10:45

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24505)

Какви предлози произлегоа досега

ЈАВНА РАСПРАВА ЗА ИЗМЕНИТЕ ВО УСТАВОТ Веќе поминаа три од предвидените пет јавни расправи за четирите амандмани за промена на Уставот на Република Македонија со...

Општината Аеродром ќе засади 1.800 високоизраснати дрвја

Општината Аеродром почна акција за засадување 1.800 високоизраснати дрвја на целата своја територија. Со тоа ќе се разубави просторот околу основното училиште „Лазо Ангеловски“,...

Дедомразовци и годинава ќе трчаат во Скопје

И годинава стотици учесници облечени во дедомразовски костими ќе трчаат низ центарот на градот на традиционалната дедомразовска трка, планирана за 23 декември. Покрај натпреварувачки,...

Какви маски се најефикасни за заштита од загадувањето на воздухот

Штом ќе се регистрираат алармантни податоци за енормните количества на ПМ честичките што се присутни во воздухот, граѓаните итаат да купат заштитни маски. Во...

Иванов: Класична хајка и линч против мене

Во кабинетот на претседателот никогаш не се разговарало за прогласување воена или вонредна состојба, рече шефот на државата Шефот на државата, Ѓорге Иванов, вчера во...

Измените на Уставот в среда пред Уставниот суд

Доколку Уставниот суд ги прифати двете иницијативи, тоа може да значи и крај на почнатите процеси за измена на Уставот за промена на името...

Просветител и апостол на македонизмот

Се чествува денот на свети Климент Токму дејноста на св. Климент и историската улога на Охридската книжевна школа се втемелени во континуитетот на македонскиот културноисториски...

Новогодишен декор за божиќна магија

Со ништо не може да се замени магијата од божиќното украсување на вашиот дом за новогодишните празници. Природното зеленило, црвените украси, панделките и незаменливите...