Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24504)

Новогодишната елка ќе блесне во Винтерленд

Новогодишната елка поставена на плоштадот „Македонија“ ќе блесне вечерва. Палењето на светилките на елката точно во 19 часот ќе го означат отворањето на новогодишната населба...

И на кошниците за пазарење им треба дезинфекција

На секој што пазари, било во маалски или голем маркет, барем еднаш му се случило веднаш штом зграбил кошничка за пазарење да забележи дека...

Република Македонија и спогодбата од Мала Преспа главни теми на средбата...

За политичките аналитичари нема сомнение дека спогодбата од Мала Преспа ќе се најде на врвот на дневниот ред на денешната средба во Москва, помеѓу...

Виртуелната реалност и аугментираната реалност следни во чекорот на развојот на...

Од некои преценети од други драстично потценети, новите технологии како виртуелната реалност (или ВР) и аугментираната реалност (АР) оставија трага што ја менува перцепцијата...

Вистинска бура во регионот или луња во чаша вода

Како што наближува посочениот датум, 14 декември, кога треба да се гласа за формирање на косовската војска така се зголемува и напнатоста меѓу Белград...

Класичен или забрзан шах?

Класичниот шах е добар, а теоретски многу значаен, но затоа брзиот шах е поинтересен за широката публика и тој има своја иднина, вели рускиот...

ФИФА сѐ повеќе го одврзува мундијалското ќесе

Светската фудбалска федерација (ФИФА) соопшти дека на 416 клуба од 63 земји им исплатила 209 милиони долари, или дневно по 8.530 долари за секој...

Брестовац: Жалам за шансата, но верувам во уште подобри игри на...

Вардар го победи Металург со 27-26 во меч од Регионалната лига Мотивирано, борбени и сигурно, како што ветија така и одиграа младите ракометари на Металург,...

Ние и Александар Македонски

Времето лекува сѐ, така велат старите, но некои велат дека предавството не може да се излекува ни со најскапите и најсовремени лекови што се...

На која историја се потпира Македонија?

Во годините од осамостојувањето досега, историските прашања се покажаа како опиум за Македонците, со сите штетни последици од неговото консумирање. Поминатите временски циклуси на...