Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24504)

Атина и Тирана се објаснуваат за убиствата

Портпаролот на грчкото министерство за надворешни работи, Александро Ѓенимата, вели дека се расветлени сите случаи што ги споменува Тирана и оти грчките власти се...

Дали 3 проценти се смета за раст на БДП?

Растот на БДП од три проценти во третиот квартал годинава во однос на третиот квартал лани е повеќе од прогнозите на одредени институции што...

Соларна енергија – предизвици и можности

Проф. д-р Абрахам Крибус од универзитетот „Тел Авив“, одржа предавање вчера пред студентите и професорите на Факултетот за електротехника и информациски технологии на темата...

Заев: Ќе имаме земја признаена од целиот свет

Имаме фер и праведно решение, а најсуштествена промена во Уставот предвидена во амандманот 32, е наместо Република Македонија, да стои Република Северна Македонија, освен...

Нерешените имотноправни односи ги оставаат луѓето без адреси

Многу работи зависат од адресата на живеење, како што се запишување на децата во училиште или градинка, добивање паркинг-место, па дури и разни субвенции...

Беџети: Данок врз 1 процент од граѓаните за да се подобри...

Предлог-законот за данокот на личен доход е во собраниска процедура и вчера беше на разгледување во Комисијата за финансирање и буџет, каде што свои...

Руската војска се пофали со новото ласерско оружје

Руското министерство за одбрана го претстави најновото оружје со ласер, последното во серијата напредни офанзивни системи што Кремљ вети дека ќе ги воведе. Според...

Не стивнуваат протестите во Франција

Француската влада се откажа од планираното зголемување на акцизите на горивото по серијата насилни протести во земјата. Протестите на движењето „Жолти елеци“ почнаа како...