Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24504)

Продолжение на мистериозниот хорор „Среќен ден на смртта“

Мистериозниот хорор „Среќен ден на смртта“ од 2017 година, кој доби одлични критики, има свое продолжение, чиј трејлер неодамна беше објавен. Што ќе се...

Том Хенкс ќе го глуми Џепето во римејкот на „Пинокио“

Двојниот оскаровец Том Хенкс е во преговори за улогата на Џепето во римејкот на „Пинокио“ од 1940 година, објави „Вараети“. Филмот е базиран на...

Кевин Харт водител на „оскарите“

Американскиот глумец Кевин Харт е водител на наредната, 91. церемонија на доделување на највисоката филмска награда „оскар“, која ќе се случи во февруари во...

Крадецот во „Сам дома“ требало да го глуми Роберт де Ниро

Без филмот „Сам дома“ речиси е невозможно да се замисли прославувањето на новогодишните празници во домашна атмосфера. Во филмот, во кој момчето Кевин Мекалистер...

Плевнеш во Париз

По повод излегувањето на книгата „Избрани драми“ од Јордан Плевнеш, со предговор на Жак Лакариер, едно од врвните имиња на француската литература и извадоци...

Понекогаш вистината е почудна од фикција

Речиси секој филм може да биде базиран на вистинска приказна, но има и такви што одбираат реални настани и ги претвораат во филмски ремек-дела....

Збогум за режисерот Љубиша Георгиевски

На 81 година вчера почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра, Љубиша Георгиевски....

Почитувачи на уметноста го прославија јубилејот на НГМ

Седумдесетгодишното постоење на Националната галерија на Македонија (НГМ) завчеравечер беше свечено одбележено во еден од нејзините три активни објекти, во „Даутпашиниот амам“ од каде...

Ермис Лафазановски во трка за „Балканика“

На конкурсот за избор на национален претставник за меѓународната награда „Балканика“, оваа година до организаторот, издавачката куќа „Магор“, пристигнаа следните 7 книги, од кои...

Кој сакал да го киднапира штотуку родениот внук на Андов

Кој и зошто сакал предвремено да го „пензионира“ тогашниот шеф на државата Киро Глигоров, какви заканувачки пораки биле испраќани до него и до тогашниот...