-6.2 C
Skopje
17.1.2022 - 4:58

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24502)

Македонски слемерки на Европското првенство во Будимпешта

Македонските слемерки Марија Грубор и Елена Пренџова учествуваа на Европското слем-првенство (слем-поезија - натпревар на кој поетите читаат свое дело) за 2018 година што...

Експлозијата пред „Бристол“

Кој и зошто сакал предвремено да го „пензионира“ тогашниот шеф на државата Киро Глигоров, какви заканувачки пораки биле испраќани до него и до тогашниот...

Нема подобар спој од игри и уметност

Гораст Цветковски, гејмер Живееме во највозбудливиот технолошки период од постоењето на земјата. Освен што технолошки има огромни скокови во краток период, за разлика од порано...

Харадинај подготвува нови мерки за Србија

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, по воведувањето на царините од 100 отсто, најави дека следниот потег на Приштина може да биде „реципроцитет на однесувањето на...

Орбан исвиркан во Загреб

Група демонстранти протестираа против учеството на унгарскиот премиер Виктор Орбан на собирот на лидерите на 18-те земји-членки на Централноевропската иницијатива (ЦЕИ), која се одржува...

Студентска конференција за енергетска ефикасност

Повеќе од 90 студенти со свои научни трудови учествуваат на шестата Студентска конференција за енергетска ефикасност и одржлив развој (СКЕЕОР), која се одржува на...

Заев: Имаме поддршка од европските земји за Договорот со Грција

Македонија е позитивен пример на Балканот и ја има поддршката од европските земји и еврокомесарот Јоханес Хан за реализација на Договорот од Преспа и...

Мицотакис е категорично против Договорот од Преспа

Претседателот на најголемата грчка опозициска партија, Кирјакос Мицотакис, уште еднаш повтори дека Нова демократија нема да гласа за ратификација на Договорот од Преспа и...

Со зелен билет до почист воздух во Софија

Дел од мерките за намалување на загаденоста е и одобрувањето бесплатни паркинзи во близината на станиците на метрото, како на десната страна од големите...

За најавениот прогресивен данок!

Колумна: Љупчо Зиков И покрај силните укажувања на македонската бизнис-заедница во последните неколку месеци, Владата чудно остана на ставот прогресивниот данок да почне од 2019...