Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24493)

„Профемина“ ќе ги обедини жените

Конференцијата „Профемина“ ќе го има своето второ издание на 30 ноември, во хотелот „Александар палас“ „Профемина“ е регионална конференција, која се организира во повеќето земји...

Нил Јанг – последниот бескомпромисен рокенрол-борец

Нил Јанг неоспорно е еден од најголемите и највлијателни луѓе во историјата на рок-музиката. Тој е актуелен музичар и релевантен текстописец уште од времето...

„Локомотива“ ќе претстави две нови танцови продукции

Вечерва, со почеток во 19.30 часот, во „Киното култура“, премиерно ќе бидат претставени две танцови продукции. Центарот за нови иницијативи во уметноста и културата...

„Метод“ од Жорди Галсеран премиерно во Охрид

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Народниот театар во Охрид, премиерно ќе се изведе „Метод“ од Жорди Галсеран, еден од најпоставуваните современи шпански...

Македонски уметници дел од голема светска изложба во Ле Авр

Во францускиот град Ле Авр во „Театре дел хотел виле“ е отворена групна изложба на која учествуваат младите македонски автори: Александра Ацеска, Ангел Миов...

Атина ја почитува програмата за спасување

Спасувачкиот фонд на еврозоната го одобри спроведувањето на големиот план за олеснување на грчкиот долг, кој треба да ѝ даде на Атина можност да...

Еуфоријата за Турски тек е избрзана

Засега нема официјална одлука од компанијата „Газпром“ за дефинитивната траса на овој гасовод, пишуваат бугарските медиуми Еуфоријата околу опцијата вториот крак на гасоводот Турски тек...

Четворица Срби уапсени во истрагата за убиството на српскиот политичар

Припадници на косовските специјални единици (РОСУ) упаднале вчера изутрина во северниот дел на Косовска Митровица и уапсиле четири лица, во врска со случајот за...

Легендите за „Даутпашиниот амам“

„Кога во амамот дошла да се капе султановата ханума Хума шах Султана, таа почнала да пее. Нејзиниот глас бил толку убав што дури и...

„Осломеј“ во 2020 година ќе обезбедува струја и од сонцето

Паралелно со производство на електрична енергија од јаглен во РЕК „Осломеј“ се вложуваат напори и за производство на чиста енергија од обновливи извори. АД...