20 C
Skopje
21.10.2020 - 17:47

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24492)

Скопје идната недела ќе се украсува новогодишно, а се подготвува и...

Винтерленд, или зимска земја, е името на новогодишната населба што првпат ќе се појави во Скопје, а ќе биде составена од украсени куќички поставени...

Граѓанските организации бараат итни мерки за справување со загадувањето на воздухот

Недоследноста во исполнувањето на 39-те точки за справување со загадувањето на воздухот и досега преземените мерки од властите предизвикаа неефективно намалување на загадувањето во...

Првиот холографски телефон што е подобар од 3Д-очила

По одложувањето и доцнењето на еден од најочекуваните и најдобри производители на дигитални камери „РЕД Хидроген“, тие го претставија својот прв телефон „хидроген оне“....

На вистинскиот или на погрешниот пат

Во големата анкета на интернационалното истражување на „Ипсос“, со кое беа опфатени дури 28 земји, мнозинството (60 проценти) луѓе во светот мислат дека нивните...

Нов дуел Франција – Хрватска за светска спортска титула

Франција и Хрватска од денеска до недела во Лил ќе се сретнат во финалето на тенискиот Дејвис-куп. Домаќинот ќе игра за 11-та титула, а...

Линдзи Вон ќе пропушти две трки во трката со Ингемар Стенмарк

Американската скијачка Линдзи Вон ќе пропушти две омилени трки во Лејк Луис идната недела, поради повреда. Во канадскиот скијачки центар на програмата се трките...

ПСЖ пак доминира во изборот на најдобрите

Тимот на тренерот Раул Гонзалез во изборот на „Хендбал планет “ конкурира со девет ракометари Членовите на францускиот ПСЖ доминираат на листата за избор на...

Повредениот Карлсен испушти победа

Светскиот првак ја повреди аркадата играјќи фудбал во слободното време, а потоа во деветтата партија за титулата испушти победа за водство во дуелот со...

Говорот на Мурињо што ја смени кариерата на Дрогба

Дидие Дрогба (Брегот на Слоновата Коска) објави дека заминува во фудбалска пензија. Стрелецот на победоносниот гол од пенал во победата на Челси за европската...

„Златната топка“ за Модриќ, Варан, Мбапе или за Гризман?

Признанието ќе биде доделено на 3 декември во Париз, а италијанските „Тутоспорт“ и „Кориере дела сера“ како прв фаворит го споменуваат Модриќ Медиумите во Италија...