Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24492)

Пензионерите засега се спасија од пријавување во УЈП

За седум години е одложена обврската пензионерите, кои примаат само пензија, да се пријавуваат во електронскиот систем за даноци во Управата за јавни приходи...

Чекањето го скратуваат само со приоритетни упати

Долги се редиците на чекање за прегледи и за оперативни зафати на скопските клиники. На одредени клиники се чека со недели, па и со...

За да биде успешен, наставникот мора да си ја сака работата

ИНТЕРВЈУ: РАДЕ ИЛИЕВСКИ, НАСТАВНИК СО ГОЛЕМ БРОЈ НАГРАДИ И ПРИЗНАНИЈА Многубројни пофалници, благодарници за спасени животи и голем број награди има професорот Раде Илиевски од...

Спасовски: Се утврдува како избегал Груевски и кој му помагал

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски информира дека внатрешната контрола на МВР и обвинителството работат на утврдување на начинот на кој поранешниот премиер Никола...

УЈП не е истражен, туку даночен орган

Управата за јавни приходи не е истражен, туку даночен орган и неговата работа е да ги спроведува и да ги унапредува даночните цели, одговори...

Приштина во трговска војна со Србија

Повисоките царини за стоките увезени од Србија дополнително ги зголемија тензиите меѓу Белград и Приштина, откако Косово не успеа да стане членка на Интерпол По...

Сѐ повеќе Европејци гласаат за популистите

Најновите истражувања покажуваат дека 12,5 милиони Европејци во 1998 година живееле во земја со барем еден популистички министер, додека, пак, во 2018 година, бројот...

ЕУ и Британија се договорија за идните односи

Преговарачките тимови на Брисел и на Лондон постигнаа договор за политичката предлог-декларација, за идните односи меѓу ЕУ и Британија по брегзит Европската Унија и Британија...

Парламентарното мнозинство пред нови искушенија?

Каква ќе биде рефлексијата од најновите политички случувања врз парламентарното мнозинство? Дали тоа ќе се раситнува или окрупнува? Дали серијата притвори на поранешните владини...