Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24492)

Џулијан Мур извонредна во љубовната драма „Глорија Бел“

„Глорија Бел“ е нова љубовна драма во која Џулијан Мур одигра уште една извонредна улога. Веќе е објавен трејлерот за овој филм, кој, според...

Џенифер Анистон глуми мајка во комедијата „Кнедла“

Објавен е првиот трејлер за претстојната комедија „Кнедла“, која се темели на романот на писателката Џули Марфи од 2015 година. Сценариото за филмската адаптација...

Квизот „Арена“ со многу промени и со зголемен награден фонд

Единствениот квиз на знаење во Македонија, „Арена“, кој се емитува на телевизијата Алфа, продолжува со својот поход за пронаоѓање на натпреварувачите што сакаат да...

Прво цеде на македонскиот композитор Вулнет Таири

Македонскиот композитор, Вулнет Таири, неодамна го објави својот прв компактен диск, на кој се сместени пет композиции за различен инструментален состав како избор од...

Инсталацијата „Празна галерија“ од Методи Исков во Прилеп

Вечерва, во 19.30 часот, во ликовната галерија на ЦК „Марко Цепенков“, во Прилеп, ќе се одржи отворање на изложбата насловена „Празна галерија“ на прилепскиот...

„Вдовици“ од Меквин пристигнува во кината

Конечно во нашите кина пристигнува новиот крими-трилер „Вдовици од Меквин, режисерот на: „Глад“, „Срам“ и „12 години ропство“. Филмот доби одлични критики, како од...

Наневски, Сековски и Шемов изложуваат во Кавадарци

Во рамките на манифестацијата „Кавадаречка културна есен“, вечерва, во 19 часот, во галеријата на Домот на културата „Иван Мазов Климе“, ќе биде отворена изложбата...

„Боемска рапсодија“ и „Ѕвездата е родена“ меѓу најдобрите филмови

Магазинот „Тајм“ објави топ-листа од најдобри филмови од оваа година. Листата е составена од филмската критичарка Стефани Зачарек „Рома“ Филмскиот режисер Алфонсо Куарон го освои „златниот...

Хрватските политичари без смисла за хумор!

Хрватските политичари ретко го користат хуморот на своја сметка, а кога го употребуваат тоа го прават неуспешно Хрватските политичари ретко или слабо го користат хуморот...

Што да се прави со текстилната индустрија?

На почетокот би сакал да напоменам дека сум емотивно врзан за текстилната индустрија. Мојата работна кариера започна во Републичкиот завод за општествено плaнирање на...