Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24491)

Јубилеен концерт на „Нокаут“

На истото место каде што пред 20 години го одржа првиот голем концерт, во организација на „Авалон продукција“, групата „Нокаут“ утре ќе ги прослави...

Нова фестивалска авантура на Стотројка – „103 генерации“

Во Младинскиот културен центар во Скопје в сабота, со почеток во 20 часот, на два подиума, музичкото радио Канал 103 организира целовечерен фестивал со...

Педесет години Светска галерија на карикатури

Вечерва, во 19 часот, во Националната галерија на Македонија, објект „Чифте-амам“, ќе се одржи настанот „Остен“ со свечено отворање на ретроспективна изложба, ќе бидат...

Истрошени политичари и т.н. експерти им го украдоа шоуто на пејачите!

Уживајте во затруениот медиумски простор што го контролираат партиите, а барем засега нам ни остануваат Јутјуб и социјалните мрежи, вели Петар Младеновски од групата...

Долго чувана тајна

На 22 ноември 1913 година е роден еден од најзначајните британски композитори на дваесеттиот век, Бенџамин Бритн. Да бил Скандинавец или Јапонец што секое...

Објавена „Флуиден страв“ на Бауман

Неодамна, издавачката куќа „Слово“, во својата позната едиција „Логос“, а во превод на Кристина Димовска, ја објави студијата „Флуиден страв“ од Зигмунт Бауман. Пред...

Студентите ретко имаат среќа да најдат карта за театар

Слободниот четврток како мерка беше воведен во 2014 година за да им се овозможи на студентите во државата, секој четврток, бесплатно да гледаат театарски...

Македонската уметност исклучена од записите на МСУ-Белград

Прелистувајќи ги делата и уметниците што ја сочинуваат збирката на овој музеј, нема да најдете ниеден македонски автор, а според записите во Каталогот од...

Ќе дојде ли папата во Македонија?

На официјалната веб-страница на Ватикан единствена официјална информација за предвидени патувања на папата Франциск надвор од Италија за 2019 година е онаа за посетата...

Банкар побегнал од домашен притвор

Поранешниот банкар со француско-швајцарско потекло, државјанин на Франција, а во Грција обвинет за перење пари, Жан Клод Освалд, завчера успеал да се ослободи од...