0.8 C
Skopje
17.1.2022 - 16:52

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24490)

Истанбул – дестинација за 365 дена

Византион, Цариград, Константинопол, Стамбол, денес Истанбул, се некои од имињата што градот ги имал низ својата милениумска историја. Овој неофицијално 17-милионски, а официјално 12-милионски...

Косово не е примено во Интерпол

На заседанието во Дубаи на Генералното собрание на Интерпол ниту во првиот круг на гласање ниту во вториот круг на гласање Косово не ги...

Загреб ја изгуби битката за случајот „Комшиќ“

Министрите за надворешни работи на членките на ЕУ не постигнаа компромис околу заедничкиот текст, поради тврдиот став на Хрватска, дека „хрватскиот претставник во Претседателството...

Каде возат македонските железници?

И покрај огромниот број вработени во двете компании на МЖ, кој се задолжени за одржување, развој и транспорт на стока и патници по македонските...

Димов: Законските измени се во полза на граѓаните

Во законот има дел според кој, ако дојде до блокирање сметка на лице што било изземено од извршување, односно приход што не смее да...

Комисиската историја и политичкиот притисок

Во македонската јавност и понатаму не стивнува впечатокот дека продуцирањето комисиска историја претставува своевиден политички диктат врз науката, кој нема да придонесе ниту за...

Под правот што се крена по Груевски останаа амандманите, буџетот, загадувањето…

Додека еден дел од познавачите на состојбите смета дека премногу значење ѝ се дава на целата ситуација, со бегството на поранешниот премиер и се...

Груевски: Добив азил од Унгарија

Поранешниот премиер Никола Груевски вчера на својот фејсбук-профил објави информација дека унгарските власти му го одобриле барањето за азил. - Денес Република Унгарија, земја-членка на...

Четири лица убиени во болница во Чикаго

Американската полиција соопшти дека четири лица се убиени при оружен инцидент во болница во Чикаго, кој, според досегашната истрага, не претставува терористички напад. Според...