Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24489)

Шпански филмови во Кинотека

Од 21 до 27 ноември во Кинотеката на Македонија ќе бидат прикажани седум филма од шпанската кинематографија. Неделата на шпанскиот филм в среда ќе...

Обидот да се претстави догме-филм во театар е храбар процес

Во Драмскиот театар првпат пред македонската публика, по повеќегодишни обиди, премиерно беше изведена првата догме-претстава „Прослава“ во режија на Зоја Бузалковска. Публиката, која го...

Филмот за киднапираниот македонски премиер на редовен репертоар

Куриозитет е тоа што премиерата на филмот коинцидира со неодамнешното исчезнување на поранешниот премиер Никола Груевски, односно неговото бегство од издржување на затворската казна...

Подгорица не се откажува од користењето на еврото

За користење на еврото како официјална парична единица во Црна Гора е потребно да се исполнат петте мерки што се содржани во поглавјето 17...

Опозицијата се обединува против криминалната власт

Лидерите на најголемата албанска опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша, и на третата по големина партија Социјалистичкото движење за интеграција, Моника Круемади, повикаа на „обединување...

Вучиќ го одби новиот план на Брисел

Брисел го губи статусот на посредник во дијалогот со Приштина и го урива сопствениот кредибилитет, соопштуваат српски владини функционери Српските власти го одбиле новиот предлог...

Пробиен најдолгиот друмски тунел во земјава

Првиот од двата планирани тунели на автопатот Кичево - Охрид, под превојот Пресека, со должина од 1.996 метри, е пробиен. Оваа тунелска цевка почна...

Образовниот систем не ги следи потребите на компаниите

Потребно е да се зголеми квалитетот на формалното образование, а неформалното да биде негово дополнување за да овозможи побрзо приспособување кон барањата и потребите...

Продолжува протестот против уставните измени

Пред Собранието прексиноќа се одржа протестот во организација на движењето „Бојкотирам“ уставни промени преку кој беше побарано стопирање на постапката за уставни измени, поништување...

Пејзажите како икона на природата

#РаскажиНиЗаМакедонија ЖЕЛЕЗНА РЕКА Железна Река е двојно име, на населба и на река. Населбата ја сочинуваат шест маала и две меѓумаала, кои се оддалечени од 500...