Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24488)

Градот Скопје со есенска акција за садење во општините

Екипи на ЈП „Паркови и зеленило“, во соработка со градот Скопје, деновиве прават подготовки за претстојната есенска акција за садење. Во рамките на акцијата...

Автобуска станица или депонија во Скопје Север

Една слика илјада збора, и навистина е така. Оваа фотографија кажува сѐ. За оние што не знаат, ова е почетната или последната автобуската станица...

Графитите се непожелни за свежо обоените фасади, но се дел од...

За некого графитите претставуваат уметност и начин за креативно изразување, а за други, пак, недолично однесување и вандалски чин врз фасадите на објектите. За...

Пописот предизвикува нови бранувања

По предлог од Државниот завод за статистика во нацрт-верзијата на Законот за попис се бара да нема прашање за етничката и за верската припадност,...

Ристе Трајковски седум години е во љубов со жирафите

Кога ќе ме видат реагираат со ушите, се радуваат, знаат дека ќе им го посветам сето мое внимание и уживаат во него, додава зоо-негувателот...

Ограничена нуклеарна пресметка на просторот на Европа

Швеѓаните се познати како многу рационален народ. Исклучително вредни, посветени и темелни во работењето. Интелектуалци од висок калибар и, секако, познати по својата далековидост...

Еден бод за прво место, а три за домаќинство во плејофот

Фудбалската репрезентација вечерва ја пречекува соодветната селекција на Гибралтар во меч од 6-то коло на Лигата на нациите. Со еден бод ќе се потврди...

Португалија функционира без Кристијано Роналдо

Португалија е првиот учесник на фајналфорот. Од лигата А испаднаа Германија, Исланд и Полска, а за опстанок вчера играа Англија и Хрватска Португалија, фудбалскиот првак...

Граѓаните на Калгари не сакаат ЗОИ 2026

Жителите на канадскиот град Калгари гласаа против кандидатурата за домаќин на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во 2026 година. Против беа 56 отсто од гласачите....