Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24488)

Ексклузивно претставување на шест наградувани европски автори

„Букстар“ е прв фестивал на европската литература во Македонија и веќе четврта година по ред ја употребува книжевноста за да ги објасни феномените на...

Борисов нема да поднесе оставка по третпат!

Досега бугарскиот премиер ги искористуваше сличните општествено напнати ситуации во земјата за да си обезбеди предност пред организирање нови избори Бугарскиот премиер Бојко Борисов е...

Со помош на психолози до поефикасна администрација

Еден работник во државната управа во Србија поминува два-три часа во ефикасна работа, а преостанатиот дел од работното време е неискористен. Министерството за труд...

За железницата се планирани 3,4 милијарди денари од буџетот

За железничка инфраструктура со буџетот за следната година се планира да бидат потрошени 3,4 милијарди денари, како и да се реализираат за 80 отсто...

Аларм во САД – Израел влегува во орбитата на Кина

Ако Кина успее да го вовлече Израел уште подлабоко во својата орбита, САД ќе ја изгубат клучната алка во својата стратегија за спречување на...

Ќотекот, сепак, не е излезен од рајот

Родителите што се обидуваат да ги воспитуваат децата со насилство најчесто се чувствуваат беспомошни во тој сегмент од родителството, не знаат како да се...

Без буџетските пари ПИОМ би бил пред колапс

Со ребаланс на буџетот, Владата на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување му додели дополнителни 660 милиони денари, a со тоа продолжува трендот на...

Фотовест

Најмалку едно лице загина, а над 400 лица се повредени во протестите против покачувањето на цените на горивото во Франција. Речиси 300.000 лица излегоа...

Трамп: Заклучокот на ЦИА е избрзан

Американскиот претседател Доналд Трамп порача дека е многу избрзан заклучокот на ЦИА, според кој, саудискиот принц Мохамед бин Салман е нарачателот на убиството на...

Меј не попушта пред политичката бура од договорот за брегзит

Британската премиерка останува на ставот дека постигнатиот договор со ЕУ е добар и покрај серијата оставки во нејзиниот кабинет и отворениот бунт од група...