Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24488)

Трамп: Финците со гребла се борат против шумските пожари

Финскиот претседател Саули Нинисто ги отфрли тврдењата на неговиот американски колега Доналд Трамп дека Финска со гребла ги решава проблемите со шумските пожари. Нинисто...

Меѓународна награда за Филип Димкоски

Книгата поезија за деца „Заедно да растеме“ од Филип Димкоски, објавена годинава во „Академски печат“, ја доби меѓународната награда „Книжевно перо“ за најдобра збирка...

Саем на книгата на „Феникс“

Издавачката куќа „Феникс“ годинава организира „Голем саем на книгата“, кој се одржува во четири продавници низ Скопје. Саемот беше отворен на 15 ноември, а...

Излезе „Некои златни времиња“ од Васил Тоциновски

Неодамна од печат излезе новата поетска книга „Некои златни времиња“ од Васил Тоциновски, која претставува своевидно збогатување не само во авторовиот богат и жанровски...

Објавена нова книга од Ставре Џиков

Во издание на „Македонски печат“ деновиве излезе од печат новата книга „Македонија распетие и вознес“ на Ставре Џиков. Рецензенти на книгата се Митко Маџунков,...

Планинскиот филм влезе на мапата на македонската култура

Игор Талевски, директор на „Ехо“ Филм со над 2.100 минути ќе биде прикажан во три киносали, одлични гости презентери, конкурси за најдобра планинска фотографија и...

Почина сценаристот на „Буч Касиди и Санденс Кид“

Познатиот американски сценарист и добитник на два „оскар“, Вилијам Голдман, почина во саботата во Њујорк на 88-годишна возраст, како последица на рак на дебелото...

Десет најубави мали европски градови

Доколку сакате фотогенични градови во кои имате што да видите, а не сакате премногу туристи, тогаш задолжително посетете барем некои од овие мали европски...

Гудачкиот оркестар „Амаросо“ ги отвора „Есенските музички свечености“

Вечерва со почеток во 20 часот ќе почнат „Есенските музички свечености“, во Музејот на градот Скопје, со настап на камерниот гудачки оркестар „Амаросо“ од...

Дела на Стефан Димовски во МКЦ

Вечерва во 20 часот ќе биде отворена 6-та самостојна изложба на Стефан Димовски во галерискиот простор на МКЦ. На изложбата авторот ќе се претстави...