17.8 C
Skopje
28.9.2021 - 3:50

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24487)

Да ги охрабриме фабриките и дизајнерите да размислуваат инклузивно

Маја Ѓуреска и Антонија Гугинска-Јорданоска, авторки на „Во моите чевли“ „Во моите чевли“ претставува проект од инклузивен карактер чија цел е да ги истражи потребите...

„Ху“ – обожавани музички генијалци и чудаци

На средината на 1960-тите години рок-музиката не беше само мејнстрим-медиум во рамките на поп-културата туку и неповратно се оттргна од дотогаш поставените и владејачки...

Студентите вербално нападнаа министри од СИРИЗА

Претставници на грчката владејачка партија СИРИЗА, меѓу кои и министри и пратеници, беа вербално нападнати пред Политехничкиот факултет во Атина и спречени да положат...

САД помагаат за одбрана од руски сајбер-напади

Соединетите Американски Држави ја помагаат Црна Гора во изградба на сајбер-просторот за да се заштити од руското влијание и пласирање дезинформации. На сајтот на...

Пратениците бараат враќање на „белиот леб“

Седумнаесет поранешни пратеници бараат од Уставниот суд на БиХ да им се врати правото на едногодишна апанажа Уставниот суд на Босна и Херцеговина сѐ уште...

Како казнувале инспекциите во старо Скопје

Од денешен аспект, навистина звучи неверојатно колку ригорозно казнувале инспекциите во некогашно Скопје. И тоа во едно подалечно минато, од крајот на 19 и...

Заев најави пресврт во економските политики

Фискалната политика на Владата за 2019 година е во функција на обезбедување економски пораст, социјална сигурност и забрзано евроатлантско интегрирање Следната година е економска година,...

Шуга среде метропола во 21 век

Родителите на учениците од основното училиште „Владо Тасевски“ во скопската општина Карпош, каде што е евидентиран, според надлежните, еден изолиран случај на шуга, се...

Свеста за одговорност никако да се реформира

По бегството на поранешниот премиер и актуелен пратеник Никола Груевски, кој требаше да оди на издржување двегодишна затворска казна, легитимно е да се постави...

Политички хаос во Британија по оставките за брегзит

Британската премиерка Тереза Меј вчера продолжи да се бори да остане на челната позиција на Владата, по сѐ погласните повици да ѝ се изгласа...