5.2 C
Skopje
11.12.2019 - 16:28

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24486)

„Седиме затворени во четири ѕида, затоа што надвор е отровно“

Од загадувањето страдаат сите, без исклучок, но најмногу хроничните болни што имаат проблеми со респираторниот систем, односно астматичарите, оние со хроничен бронхитис, со проблеми...

Дали случајот „Груевски“ ќе се одрази врз спогодбата со Грција?

Колку лавината што ја предизвика случајот „Груевски“ може да влијае на кој било начин на стабилноста на обезбеденото мнозинство од 80 пратеници? Сериозни се...

Македонија е стартап со потенцијал за воведување иновации

Практиките и солуциите претставени од гостите од Израел на самитот „Македонија 2025“ би можеле да бидат применети во Македонија, која тие ја споредија со...

Кој прв ќе ја загуби трпеливоста во Лондон?

Иако до вчера резултатот беше 2-2 се чини дека како што ќе одминува мечот за светската шаховска титула помеѓу Карлсен и Каруана, така и...

Јубилејната победа ја носи Македонија во предворјето на ЕП

Македонија, која досега забележа девет победи во квалификациски мечеви, со триумф вечерва кај Лихтенштајн ќе се најде на чекор до пласман на турнирот на...

Фарма за снег во Швајцарија

На крајот од минатата скијачка сезона биле собрани повеќе од 24.000 кубни метри снег и тој бил покриен со специјална фолија. Оваа снежна резерва...

Најмногу минути младите добиваат во Франција

Фудбалерите до 21 година играле 15,4 отсто од вкупното време на мечевите сезонава во Франција, во Германија 14,7 отсто, во Италија 9,8, во Шпанија...

Палимпсест – Се јавувам од непозната земја

Известување број 2.018 Она што можам да го забележам во секојдневноста на оваа непозната земја е дисхармонијата помеѓу информациите што ги испорачуваат средствата за јавно...

Егзодус – Груевски, доктори, шофери и мајстори

Во седмицата, која во медиумите е означена како Недела против лажни вести пристигна сензационалната вест, најсензационалната од независноста на Македонија, ако се исклучи падот...

За реформите на безбедносниот апарат, за националниот интерес и во служба...

Процесот во голема мера е и наука - емпирија и теорија, па затоа едностран приод во креација на реструктурирањето би бил повторно - утка....