-4.2 C
Skopje
21.1.2020 - 10:58

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24486)

Димитров до Сијарто: Ситуацијата е парадоксална

Парадоксална е ситуацијата да се бара политички азил во земја-членка на ЕУ од личност во чие време на владеење земјата-кандидат за членство во ЕУ...

Обвинителството ќе истражува како избегал експремиерот

Поради основи на сомневање дека одредени службени лица, злоупотребувајќи ги својата службената положба и овластување, му овозможиле на осудениот Никола Груевски нелегално да ја...

Стејт департмент: Груевски треба да се соочи со правдата во својата...

САД сметаат дека поранешниот македонски премиер Никола Груевски, кој бара политички азил во Унгарија, треба да ја отслужи затворската казна во својата земја, изјавил...

Традицијата на толеранцијата ѝ пркоси на политиката

Македонија има позитивна историја на толеранција помеѓу припадниците на различните етнички и верски заедници и таквата традиција има силно стабилизирачко влијание, кое му овозможува...

Ирак повторно ќе извезува нафта од курдските области

Нафтата од Киркук е исклучена од регионалните пазари повеќе од една година, откако ирачката влада во октомври 2017 година ја врати контролата врз курдската...

Собраниските комисии – браник на правото или на политиката?

Иако беше предвидена расправа од 12 дена во собраниската комисија за уставни прашања, а траеше само пет, по дебатата за уставните нацрт-амандмани што ги...

Советничката Рикардел сменета по барање на Меланија Трамп

Белата куќа ја смени Мира Рикардел, заменичка на советникот на американскиот претседател Доналд Трамп за национална безбедност, по интервенција на првата дама Меланија Трамп. -...

Американската војска може да биде поразена од Русија и од Кина?

САД повеќе ја немаат некогашната неоспорена воена супериорност, па дури би можело да дојде и до ситуација да загубат војна од Русија или од...

Договорот за брегзит ја разниша британската влада

Еврокомисијата потврди дека спогодбата за повлекување ги опфаќа сите елементи на брегзит - правата на граѓаните, финансиското порамнување, периодот на транзицијата, управувањето, како и...