Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24485)

Изложба „Народните носии низ објективот на Тошо Дабац“

Вечерва, во 19 часот, во портата „Македонија“ ќе биде отворена изложбата „Народните носии низ објективот на Тошо Дабац“. Музејот на македонската борба - Скопје...

Кубанците „Фламенко Екос“ на јубилејниот Фестивал на музика од светот во...

Гавни ѕвезди на десеттото, јубилејно издание на Фестивалот на музика од светот, чиј организатор е Центарот за култура во Битола, а што ќе се...

Необичен перформанс на пероните на автобуската станица

На автобуската станица „Руле турс“ се случи вистинска магија. Пероните 18, 19, 20 и 21 беа обоени од перформансот „Патување низ времето - ослободување“...

Војната и композиторите

Оваа приказна е омаж за композиторите учесници во Првата светска војна, во деновите кога се одбележува 100-годишнината од нејзиниот крај. Од 1915 до 1918 година,...

Предавања на „Синедејс“

Денеска и утре, во рамките на „Синедејс“, во МКЦ предавања ќе одржат Коби Жели и Бригита Мантеј. Денеска, во 13 часот, Шели ќе одржи...

Промоција на две дела на Ленка Попоска-Гогоска во КИЦ

Со две дела денеска точно напладне, во салата „Империјал 1“ на Културно-информативниот центар во Скопје, ќе се претстави авторката Ленка Попоска-Гогоска. Промоција ќе доживеат...

Ќе ја видиме првата догме-театарска претстава

Утревечер со почеток во 20 часот пред нашата публика премиерно ќе биде изведена претставата „Прослава“ во режија на Зоја Бузалковска, по текстот „Фестен“ од...

Обровац: Заминаа Србите, а по нив и Хрватите

Жителите на Обровац стануваат заложници на партиските кланови, а за нивната судбина одлучуваат претседателите на партиските разграноци Обровац е еден од хрватските градови што се...

Истото, ама обратно

САД никогаш не биле бастион на демократијата, како што Грција не е нејзина колепка. Нејзините предци ги промовираа колонизациите, геноцидот и робовладетелството, а тие,...

Може ли да се врати американската демократија?

САД со години беа бастионот на демократијата. Тие ја промовираа демократијата во светот. За огромна цена се бореа за неа против фашизмот во Европа...