21.3 C
Skopje
21.9.2019 - 18:08

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24484)

Потрагата по тајното место на Тоше нѐ поврза сите

Како се снимаше спотот за песната „Secret place“ во Крушево Низ целиот процес на креирање на приказната нѐ водеа желбата и мислата дека треба...

Ципрас ќе ја посети Москва

Русија се подготвува да го пречека грчкиот премиер Алексис Ципрас на 7 декември. Оваа информација ја потврди и портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков. Претходно грчката...

Симната изложба со карикатури со тематика од фашизмот

Директорката на библиотеката во Лазаревац нареди симнување на изложбата со карикатури што беше организирана во рамките на одбележувањето на 9 ноември, Светски ден на...

Буџетот поголем за 300 милиони евра

Предлог-буџетот за 2019 година, кој ќе тежи 3,7 милијарди евра, предвидува и пари за повисоки плати во администрацијата, здравството, образованието и одбраната, повеќе пари...

Глобализација = геополитика?

МАРИО СТЕФАНОВ, АНАЛИТИЧАР ВО ГЕОПОЛИТИКА Глобализациските процеси и матрицата за уништување на националните држави владеат со сите политички, економски и финансиски аспекти на ЕУ. Таквата...

Промени во УБК – избор помеѓу три опции

ЕКСПЕРТСКО ГЛЕДАЊЕ НА МОДЕЛИТЕ ЗА ПРЕСТРУКТУРИРАЊЕ НА БЕЗБЕДНОСНИОТ СЕКТОР (1) Поради големото значење на реформите од областа на безбедноста и високиот степен на јавен интерес...

Сајбер-просторот и лажните вести да се третираат со закони што важат...

ИНИЦИЈАТИВА НА ФРАНЦУСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ МАКРОН Светот очигледно не прекинува да се бори против штетните појави во сајбер-просторот, а светските лидери секојдневно наоѓаат нови практики и...

Аларм поради виртуелниот социјален живот на тинејџерите

Неодамна му бев гостинка на француското семејство Бегон. Во нивниот просторен староградски стан во резиденецијалниот кварт на францускиот град Лил, покрај брачната двојка Алиса...

Водород ќе ги напојува возовите во иднина

Овие возови емитираат само пареа и вода како нуспроизводи и се 60 проценти потивки од традиционалните дизел-возови. Првиот клиент на овие водородни возови е...

Над 40 лица загинаа во пожарите во Калифорнија

Пожарите што беснеат веќе неколку дена во Калифорнија се прогласени за најсмртоносната огнена стихија во историјата на оваа сојузна американска држава. Билансот на жртви...