6.4 C
Skopje
28.10.2021 - 3:45

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24483)

Промоција на „Манастир Фуентерабија“

Во градската библиотека „Браќа Миладиновци“, утре, со почеток во 12 часот, ќе биде промовиран романот „Манастир Фуентерабија“ од Јагода Михајловска-Георгиева, добитничка на наградата „Стале...

Филмскиот проект „М“ му ја донесе наградата „кросроудс“ на Вардан Тозија

Филмскиот проект „М“ во режија на Вардан Тозија и продукција на Дарко Попов е добитник на наградата „кросроудс“ на престижниот копродукциски форум „Агора“, во...

Синчук и Науменко одржаа незаборавен хуманитарен концерт

Многу сум среќна што по подолго време „Охридско лето“ ќе функционира во текот на целата година, рече директорката на фестивалот, Наташа Поповиќ Александра Ристоска Светски...

Секој вработен Црногорец задолжен со 5.390 евра

Граѓаните во Хрватска се најзадолжени од државите во регионот, а просечниот долг на едно вработено лице изнесува 10,87 илјади евра, додека во Црна Гора...

Вонредна седница за визната либерализација

Претседателството на Собранието на Косово за денеска закажа вонредна седница, свикана по барање на косовскиот премиер Рамуш Харадинај, јави дописникот на МИА од Приштина. Претседателот...

Партиите на Србите и Хрватите го изолираат Изетбеговиќ

Од досегашните настапи на Додик и Човиќ, јасно е дека тие очекуваат да добијат што послаб партнер од бошњачкиот политички блок, со што ќе...

Компаниите доцнат со меѓународните стандарди за заштита при работа

За три години сите компании во светот треба да го заменат актуелниот стандард за заштита при работа ОХСАС 18001 со новиот, понапреден ИСО 45001....

Буџетот за 2019 година е проектиран на раст од 3,2 отсто...

Вкупните приходи во државната каса во 2019 година се проектирани на 210,8 милијарди денари, а вкупните расходи на 228,5 милијарди денари, истакна министерот за...

Расипаната храна никако да се исфрли од полиците

Од Агенцијата за храна и ветеринарство велат дека тврдења за сѐ почести случаи за расипана храна и храна со оштетена амбалажа или со изминат...

Што се крие зад маската на божем неизбежната глобализација

Изворот на сите проблеми е змијата израсната на градите на Унијата, која секојдневно ја „голта“ социјалната структура, како и моралниот, културниот и верскиот идентитет...