Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24482)

Катерина Ничовска ја освои титулата за најдобар национален костим

Викендов во Анталија, Турција, се одржа изборот „Кралица на Евроазија 2018“. Нашата претставничка Катерина Ничовска (17) од Скопје ја освои титулата најдобар национален костим....

Уште еден успешен концерт на Чолиќ

Здравко Чолиќ одржа уште еден успешен концерт во Скопје, пред преполната „ВИП-арена“. Промовирајќи ги песните од новиот албум и пеејќи ги старите добропознати хитови,...

Обожавам да им правам портрети на архитектонските скулптури

Монографијата на Ерина Богоева, „Скопје - архитектурата како фотографска скулптура (1963-1990)“, ќе биде промовирана утре, во 19 часот, во книжарницата „Литература.мк“, на улицата Македонија Ерина...

Пандора и Сашо Саздовски изложуваат во Дубаи

Самостојната изложба „Утопија“ - слики, цртежи и инсталации, на визуелната уметница Пандора Апостолоска-Саздовска, како и „Објекти“, скулптури и цртежи на скулпторот Сашо Саздовски, ќе...

Јанкуловски и Мотеска изложуваат во Риека

Уметниците Роберт Јанкуловски и Моника Мотеска се дел од учесниците на изложбата „Мојата уметност е мојата стварност“ Македонските уметници Роберт Јанкуловски и Моника Мотеска се...

Ова е година на филмови отпорни на критика

Критичарот Стив Роуз го посочува „Боемска рапсодија“ како пример за тоа дека не е важно што мислат критичарите, туку колку е добро етаблиран брендот! Филмскиот...

До крајот на годинава избор на универзален снабдувач со електрична енергија

Компаниите снабдувачи со електрична енергија најдоцна до 3 декември треба да аплицираат на јавниот тендер за избор на универзален снабдувач со електрична енергија, кој...

И покрај растот на штедните влогови, Македонија е под просекот на...

Домаќинствата со повисок приход имаат тенденција да ги вложат парите во недвижнини и бизниси токму од таа причина што каматните стапки се ниски и...

Татковците лежат во болница со децата, но во друга просторија

Директорите на двете болници за деца во метрополата, доктор Ангелчо Андоновски од Институтот за белодробни заболувања кај децата-Козле и докторка Катарина Ставриќ од Клиниката...

Ќе има ли Македонија своја нова безбедносно-разузнавачка агенција?

Поради големото значење на реформите од областа на безбедноста и високиот степен на јавен интерес за претстојните системски промени од оваа област, „Нова Македонија“...