Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24479)

„Брит флојд“ доаѓа со продукција од милион долари!

Трибјут-бендот „Брит флојд“, според најавите, на 14 ноември ќе приреди спектакулано шоу во ВИП-арената „Борис Трајквоски“ во Скопје. Демијан Дарлингтон, кој е основач на овој...

Може ли да се измери задоволството?

Хоби, храна, секс, вежбање, работа... Кое задоволство создава поголемо уживање? Кршењето на копјата го поттикна написот „Зависниците од задоволство се секаде наоколу“, објавен неодамна...

Суеверниот великан

Пред 150 години светот остана посиромашен за еден великан на музиката, за (покрај Верди) најголемиот италијански оперски композитор - Џоакино Росини (29.2.1792 - 13.11.1868)....

Конкурс за филмска критика на „Синедејс“

Денеска се затвора конкурсот за филмска критика што фестивалот „Синедејс“ го распишува секоја година. Апликациите ќе се примаат најдоцна до 12 часот, на мејлот...

Ревија на кратки филмови на Ѓорче Ставрески

Ревија на кратки филмови на режисерот Ѓорче Ставрески ќе се одржи вечерва со почеток во 20 часот во кафе-барот „Котур“. Публиката ќе има можност...

На „Театар во куфер“ и гледачите ќе бидат дел од претставите

Штипската театарска публика ќе ги проследи претставите на театарот „Драфт“ од Тузла, на младинската сцена при „Интимен театар“ од Битола, поетскиот театар на Страшо...

Бугарските градови со најзагаден воздух

Граѓаните во Бугарија дишат најзагаден воздух во Европа, а меѓу најзагадените градови е Софија. Највисоко загадување во бугарските градови се регистрира во декември и...

Грчките попови нема да бидат државни службеници

Грчката влада и Грчката православна црква постигнаа условен договор околу 10.000 свештеници и помошен персонал да се отстранат од платниот список на Владата, со...

Приштина го провоцира Белград со повисоки царини

Владата на Косово за 10 отсто ги зголеми царинските давачки за стоките што потекнуваат од Србија и од Босна и Херцеговина. Официјален Белград веднаш...

Градежниците гарантираат за квалитетот на градбите, но не и на материјалите

Во чекор со светските достигнувања во градежништвото, неопходно е следење и имплементација на најновите трендови и стандарди во насока на зголемување на конкурентноста и...