4.8 C
Skopje
28.1.2022 - 20:40

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24476)

„Модниот викенд 2018“ лансира бавна мода, вегански материјали и нула отпад

Четиринаесет ревии продефилираа на осумнаесеттото издание на „Модниот викенд Скопје“, кое понуди нетипични модни перформанси, визии за модата и за нејзината одржливост Осумнаесеттото издание на...

Основци учеа да сликаат во енкаустика

Благодарение на Кристина Деолска, архитектка од Делчево, која слика во прастара техника енкаустика, каде што сликите се создаваат со растопен восок, учениците од многу...

Кичевските извидници прошетката ја претворија во екоакција

За да го искористат топлото време и да спроведат еднодневна прошетка во природа, извидниците на извидничкиот одред „Мирко Милески“ од Кичево неодамна организираа колективно...

Со црвениот пипер на Шазо јадењата се повкусни

Моја и желба на моите соработници е пиперките што ги преработуваме да бидат здрави и добро созреани и одгледани без никакви други додатоци. Тоа...

Џени Севил е најскапата жива уметница во светот

Сликарката Џени Севил, фасцинирана од човечкото тело, е најскапата жива уметница во светот. Откако во почетокот на октомври сликата „Пропед“ во лондонската куќа „Стоби“...

Mакедонската архитектура датира од пред 19 век

Македонскиот архитект Вангел Божиновски, на 2 ноември, одржа предавање во конференциската соба на хотелот „Опера хаус“ насловено „Куќата на Адам во рајот“, при што...

Народната правобранителка нема право на службено возило!

Народната правобранителка на Бугарија, Маја Манолова, размислува да користи јавен превоз или заедничко превозно средство за својата работа надвор од Софија. Повод за оваа...

Хрватските работодавци почнаа да вработуваат азиланти

Од 2012 година, со помош на државата, се вработиле само 19 азиланти и лица што уживаат некој друг облик на права за престој утврдени...

Битола со три милиони денари ќе го „чисти“ воздухот

Со почетокот на грејната сезона и со претстојното доаѓање на зимата, во Битола повторно, којзнае по кој пат, се актуализира проблемот со загадениот воздух....

Почнува вакцинацијата против сезонски грип

Во сите центри за јавно здравје во земјава, денеска почнува вакцинацијата против сезонски грип. Годинава се обезбедени 41.000 дози вакцини, изјави викендов на прес-конференција...