Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24474)

Првпат кај нас ќе се избира маж на годината

Оваа година првпат ќе се одржи избор на „Мажи на годината“ во Македонија. Настанот ќе се одржи на 28 ноември (средa), во „Тренд гастро-бар“,...

Ѓоко Ѓорчев со музичко патување ги одбележи своите 25 години на...

Концертот беше насловен „My way“, по познатиот евергрин на Френк Синатра, а овој пат Ѓоко Ѓорчев песната ја изведе заедно со Трифун Костовски На сцената на...

Изложбата „Мал формат“ во Пловдив

Традиционалната изложба на Друштвото на ликовните уметници на Македонија (ДЛУМ), „Мал формат“, е отворена во галеријата „Пловдив“, во истоимениот бугарски град. Претставени се дела...

Треба да се расчисти околината на „Чифте-амам“

Во објектот „Чифте-амам“ во Старата скопска чаршија при завчерашното потпишување на договорот за доделување грант, за негова санација во висина од 91.000 американски долари,...

Нова серија ќе открие што било пред „Игра на троновите“

Потврда дека се снима серија што ќе даде увид во она што ѝ претходело на приказната, раскажана во „Игра на троновите“, стигна од писателот...

„Збогати се прекуноќ“ – мото на 17-от „Синедејс“

Меѓународниот фестивал на европски филм ќе започне на 8 ноември, со филмот „Матанги/Маја/М.И.А“ од режисерот Стив Ловериџ Годинешниот 17-ти „Синедејс“, меѓународен фестивал на европски филм,...

Филмови за добро расположение и ведри мисли

Ретки се оние што не сакаат да погледнат добар филм, седнати во својата омилена фотелја и со добро друштво околу себе. Се разбира, секој...

Полицијата употреби солзавец на протест во Солун

Грчката амбасадорка во Тирана, Елени Сурани била повикана во албанското министерство за Европа и за надворешни работи, во врска со инцидентот во селото Бралат,...

Автомафијата врти 50 милиони евра

Кражбата на автомобили во Босна и Херцеговина стана поисплатлив бизнис од шверцот на дрога, затоа што казните се помали, а заработувачката е многу повисока Автомафијата...

НБРМ ја ревидира проекцијата за економскиот раст на 2,3 проценти

Корекција за растот на македонската економија од 3,2 на 2,3 проценти направи Народната банка на Република Македонија во есенската ревизија на макроекономските проекции споредено...