Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24473)

Екомодата не е само тренд туку и иднина

Производство на облека со сертификати и етикети што ја штитат животната средина е добра стратегија за промовирање на повеќе свесни потрошувачки модели. Исто така,...

Сведоштво за сегашноста, но и за иднината

ПРОМОВИРАНА КНИГАТА „МАКЕДОНИЈА ВО РИНГОТ“ ОД АЛЕКСАНДАР ДИМКОВСКИ Книгата насловена „Македонија во рингот“, чиј автор е главниот и одговорен уредник на весникот „Нова Македонија“, Александар...

„Чифте-амам“ ќе се санира со грант од САД

Договор за грант во висина од 91.000 американски долари вчера потпишаа министерот за култура Асаф Адеми и американскиот амбасадор Џес Бејли Вчера во објектВчера во...

Командир на полиција соработувал со криминалци

Поранешниот командир на которската полиција З.С. е осомничен дека соработувал со припадниците на криминалците од Кавачкиот и Шкаљарскиот клан. Тој учествувал во претресите на...

Невработени 14 доктори на наука

На евиденцијата за невработени во Заводот за вработување на Црна Гора се наоѓаат 5.600 лица со факултетски дипломи, од нив 14 се доктори на...

Ципрас ја зацврстува верската неутралност на државата

Грчкиот премиер Алексис Ципрас пред пратеничката група на својата партија СИРИЗА ја обелодени содржината на предлогот за ревизија на Уставот. Станува збор за 15...

Чудната моќ на Бандиќ за привлекување пратеници!

На последните парламентарни избори партијата на Милан Бандиќ, кој е градоначалник на Загреб, освои еден пратенички мандат, а сега во неговиот клуб има десет...

„Алкалоид“ со пораст на консолидираниот извоз од 12 отсто

„Алкалоид“ АД Скопје оствари позитивни финансиски резултати во периодот јануари - септември 2018 година, покажуваат неревидираниот единечен и неревидираниот консолидиран биланс на успех. Според единечниот...

Економската анализа на „Нова Македонија“ предизвика голем интерес во јавноста

Неодамнешната економска анализа на „Нова Македонија“, „Зошто ја заборавивме македонската економија?“, која ја објавивме во неколку продолженија, ги посочи најголемите проблеми со кои се...

Игра на тронови во саудискиот двор

Во саудискиот кралски двор, престолонаследниците почнаа игра на тронови, едни во поддршка на актуелниот престолонаследник Мохамед бин Салман, а други во обидот да го...