5.8 C
Skopje
20.1.2022 - 15:56

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24472)

Ѓоко Ѓорчев со концерт во МОБ одбележува 25-годишен јубилеј

На сцената на МОБ вечерва со грст песни, кои ги одбележале неговите 25 години на македонската естрада, пред скопската публика јубилејот ќе го прослави...

„Фанк Шуи“ го сними својот „Крик“

По неколкуте успешни настапи летово, ексклузивците на продукцијата „Авалон“, момците од групата „Фанк Шуи“, деновиве го реализираа својот најнов видеоспот за песна „Крик“. Видеозаписот го...

Попушта лобирањето на САД за прием во Интерпол?

Генералното собрание на Интерпол ќе се одржи во втората половина на ноември во Дубаи, на кое ќе се разгледа барањето на Косово да стане...

Двесте мигранти ја кренаа хрватската полиција на нозе

Владата на Хрватска настојува да ги избегне милитаризацијата и заострувањето на состојбата на границата кон Босна и Херцеговина, на која се заглавени неколку стотици...

Нови 40 стипендии за студенти на Медицинскиот и на Фармацевтскиот факултет

И оваа година фондацијата „Трајче Мукаетов“ додели 40 стипендии за најдобрите студенти на Медицинскиот и на Фармацевтскиот факултет. Исто така, најдобрите студенти ќе добијат...

Паушалот им го изгоре трпението на исклучените од парно

Правилата за снабдување со топлинска енергија, со кои се уредуваат општите услови и начинот на снабдување како и меѓусебните права, обврски и одговорности на...

Користиме Фејсбук повеќе од Европејците

Зависноста од социјалните мрежи од ден на ден станува сѐ поголема и прераснува во еден глобален општествен проблем. Во училиштата и на факултетите сѐ...

Радиодраматизација што ја преплаши нацијата

Во 1938 година, пред прагот на Втората светска војна, Орсон Велс предизвика масовна паника во САД, кога во живо на радиобрановите ја читаше адаптацијата...

Дали македонската платформа е нов адут на ВМРО-ДПМНЕ

Паралелно со сите политички превирања изминативе неколку години додека траеше политичката криза, но и сега, по референдумот, додека во Собранието трае процесот за реализација...

Обвинителството почна предистражна постапка за претседателот Иванов

Основното јавно обвинителство - Скопје почна предистражна постапка во врска со непотпишувањето на Законот за јазиците и на спогодбата од Мала Преспа од страна...