Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24471)

Промоција на „Пеперутки од пепел“ на Сузана В. Спасовска

Вечерва со почеток во 19 часот во клуб-ресторанот МКЦ ќе се одржи промоција на стихозбирката на Сузана В. Спасовска, насловена „Пеперутки од пепел“. Промотори...

Фотоизложба „Над спорот“

Денеска во „Јавна соба“ ќе се отвори изложба на фотоприказни за младинската соработка помеѓу Македонија и Грција. Оваа изложба има цел да прикаже како...

Промоција на „Македонија во рингот“ на Александар Димковски

Во просториите на Клубот на љубители на книгата при „ЗП Солидарност - Аеродром“, разгранок Аеродром, денеска, со почеток во 18 часот, ќе биде промовирана...

Игор Јосифов во Моклиште ќе создава уметнички центар

Мултимедијалниот уметник што се врати од биеналето во Ташкент се подготвува за учество на Венециското биенале во 2019 година Мултимедијалниот уметник Игор Јосифов се врати...

Атина и Тирана се обвинуваат за убиството во Буларат

Атина и Тирана разменија меѓусебни обвинувања по нападот со огнено оружје врз албанската полиција и убиството од страна на специјалната полициска единица Ренеа на...

Германски упад на балканскиот пазар на трудот

Поради либерализацијата на пазарот на трудот во Германија од наредната година БиХ би можела да остане без голем број работници Државите од Западен Балкан се...

Капиталните расходи секогаш на нишан на буџетскиот ребаланс

Неопходно е Владата и Министерството за финансии да го ревидираат методот на проектирање на капиталните расходи во буџетот, да ја напуштат политиката на свесно...

Намален бројот на заболени од грип

И покрај променливото време, низок степен на заболени од грип е евидентиран во Македонија и во европскиот регион воопшто, но лекарите сепак препорачуваат вакцинација...

Се активира тимот што ќе превенира злоупотреба на прислушувањето

Оперативно-техничката агенција (ОТА), која од први ноември започнува да работи, според законот, треба да биде независна во делот на техничката улога во следењето на...

Помирување и помилување, но без да се нарушат постулатите на правната...

Според експертите, проблемот со кој се соочува домашната политичка сцена, но и раздвоеното општество, ни најмалку не е наивен, туку тој треба да се...