32.8 C
Skopje
2.8.2021 - 23:23

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24470)

Нов Зеланд – земјата на долгиот бел облак

Површина: 268.021 квадратен километар Население: 4.933.600 жители Главен град; Велингтон Нов Зеланд е остров во југозападен Тихи Океан, 2.000 километри оддалечен од Австралија. Освен Јужниот и...

Балканските музички ѕвезди ќе пеат во чест на Тоше

Гости на концертот што ќе се одржи на 2 ноември, во СРЦ „Борис Трајковски“, ќе бидат пејачи од Македонија и од целиот Балкан што...

Познавајќи се себеси, ги познавам сите

Во секојдневието постојано го извештувам зборовниот израз, будно да се употребува, да се искаже вистината, да се поттикне имагинацијата. Чувството зад зборот да е...

Делата од Нове Франговски пред црногорската публика

Осумдесет и три дела од циклусот „Собитија“ на Нове Франговски (1939-2017) се претставуваат на изложба во „Галерија арт“ во Подгорица. Изложбата ја организираат Музејот...

„Арт-поинт Гумно“ се претставува во Демир Хисар

Во фоајето на домот на културата во Демир Хисар на 27 октомври е отворена изложбата „Рајот постои - 15 години интернационална уметничка резиденција Арт-поинт...

Изложба на интерактивна уметност во Скопје

Денеска во МСУ почнува фестивалот „ПлејОК Аркадија 2018“ Во организација на Британскиот совет, од денеска до 4 ноември, во Скопје ќе се одржува изложбата на...

Буџетот ќе им помогне на општините

Ребалансот на буџетот ќе обезбеди поддршка за 51 процент од пријавените а неплатени обврски на општините. Три милијарди денари се проектирани за училиштата, градинките,...

Воениот полигон Криволак како адут за поголема безбедност

Полигонот Криволак може да е еден од нашите најдобри адути што можеме да им ги понудиме како база на сојузниците при еден евентуален таков...

Турција повторно со силни адути во односите со партнерите

Сега, по сите воени, политички и економски турбуленции во Турција, се чини ЕУ, а особено Германија, полека но сигурно го прифаќа Ердоган како единствен...

Повеќето Американци незадоволни од двопартискиот систем

Мнозинството Американци веруваат дека двопартискиот систем е полн со недостатоци и оти е потребна трета партија да ја рефлектира волјата на народот. Резултатите од...