12.8 C
Skopje
18.2.2020 - 12:16

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24469)

Македонските вина на промоција во Сингапур, се отвораат нови пазари...

Со звуците на македонскиот кавал, под слоганот „Богатство од стариот свет“, со поддршка на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ), во Сингапур се...

„Фени“ се реорганизира

Стечајната постапка за „Фени“ е пред самиот крај, останува уште една одлука на судот во Велес, велат претставниците на „Еуроникел“, новите закупци на компанијата....

Потенцијал има, нема развој на е-трговијата

Македонците во првото полугодие од годинава потрошиле 63 милиони евра за онлајн-купување, што претставува пораст во однос на истиот период лани, но, сепак, сѐ...

Безусловна ли е поддршката на пребегнатата осумка?

Паралелно со подготовките на нацрт-амандманите за уставните измени со кои во Уставот на Република Македонија би требало да се имплементираат одредбите од спогодбата во...

Главен уредник само за првиот број

НЕПОЗНАТИ ДЕЛОВИ ОД СВЕТЛАТА ИСТОРИЈА НА „НОВА МАКЕДОНИЈА“ Ако новинарството е огледало на времето што се живее, тогаш и проблемите што се јавуваат низ минатото...

Кој стои зад поштенските бомби во САД

ФБИ интензивно трага по лицето или лицата што стојат зад експлозивните уреди испратени по пошта до Си-ен-ен и до истакнати личности од редовите на...

Барањата на Албанците мина за спогодбата со Грција

Со оглед на драматичното собирање на двотретинското мнозинство за гласањето за пристапување кон уставните измени, обидите на некои од албанските партии да „протнат“ свои...

Ветрот и дождот најдобро ќе го расчистуваат загадениот воздух

Згадувањето на воздухот што се чувствуваше изминативе денови, особено во вечерните часови, го расчисти ветрот. Поради присуството на чад во воздухот граѓаните се жалеа...

74 години испишуваме историjа

ПО ПАТЕКИТЕ НА РАЃАЊЕТО НА ПРВИОТ МАКЕДОНСКИ ДНЕВЕН ВЕСНИК Со марш од околу 25 километри низ планински патеки го чествувавме легендарниот подвиг на партизаните, кои...