0.8 C
Skopje
21.1.2022 - 13:00

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24469)

Концертна промоција на новиот албум на „Гоце Стевковски септет“

Албумот „Homage to a dreamer“ на „Гоце Стевковски септет“ ќе биде концертно промовиран на 8 ноември (четврток), во салата на Македонската филхармонија, со почеток...

Џибони главна ѕвезда на фестивалот „Ол ју нид ис лав“

Годината во која го одбележува својот 25-годишен јубилеј, продукцијата „Авалон“, по серијата успешни концерти, ќе ја заокружи со фестивалот „Ол ју нид ис лав“,...

Налудничавиот музички генијалец Френк Запа

Френк Запа е еден од најголемите светски музичари, плоден композитор, интересен актер, продуцент, гитарист-виртуоз и харизматичен лидер на музички состав. За него едни велат...

Филхармонија на турнеја во Шпанија

Во периодот од 28 октомври до 2 ноември, Македонската филхармонија ќе оствари турнеја во шпанските градови Сарагоса и Хуеска. На 30 ноември концерт ќе...

Изложба на Женета Гелевска во „Акантус“

„Верувам дека можам да летам“ е насловот на самостојната изложба на Жанета Гелевска-Вељановска, која вечерва, во 20 часот, ќе биде отворена во галеријата „Акантус“. Кураторката...

Истражувачкиот филмски фестивал порача – најдобро останете офлајн!

„Вистината, лагата и лајковите“ е тема на годинешниот Истражувачки филмски фестивал, отворен завчера во „Кино култура“, во присуство на многубројна публика. Темата на фестивалот...

Над 35 последователни потреси на Закинтос

Силниот земјотрес од 6,8 Рихтерови степени што го погоди Јонско Море е почувствуван и во Македонија. Најмногу се потресени жителите на грчкиот остров Закинтос,...

Членови на сараевската автомобилска мафија во престрелка со полицијата

Еден полицаец е убиен, а друг е тешко ранет во престрелка со крадци на автомобили, која се случила завчеравечер, во населбата Алипашино Поље, во...

Домаќинствата фрлаат најмногу храна

Во Србија околу девет илјади лица се корисници на услугите на „Банката за храна“, во која завршува неискористената храна приготвена во рестораните или е...

Како изгледало скопското царство на рекламите?

Денес сме преплавени со препораки за стоматолошки ординации и дентистички услуги. А, еве една таква дамнешна реклама од периодот помеѓу двете светски војни, која...