Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24468)

Леонардо ди Каприо повторно во филм на Скорсезе

Леонардо ди Каприо ќе има улога во новиот филм на режисерот Мартин Скорсезе, крими-драмата „Убијци на цветната месечина“. Во него се раскажува за колежот...

Во серијалот „ВИП на еден ден“ сите луѓе се големи и...

Во емисијата, низ 45-минутно патешествие, ја покажуваме трансформацијата на учесниците, следејќи ја нивната животна приказна и доловувајќи ги емоциите во текот на преобразбата, вели...

Албумот „Blood on the Tracks“ на Дилан ќе биде објавен и...

Дилановиот класик кога станува збор за албумите, „Blood on the Tracks“, наскоро ќе биде пренесен на филм, а ќе го режира легендарниот режисер на...

Најдобрите филмови на Кристофер Нолан

Кристофер Џонатан Џејмс Нолан (Лондон, 30 јули) е британско-американски режисер, сценарист и продуцент. Син на Англичанец и на Американка, Нолан е државјанин и на...

Танцова претстава на Рисимкин изведена во Кина

Танцовата претстава насловена „Секвенци - минато, сегашност, иднина“ на кореографката Рисима Рисимкин беше изведена завчера, на сцената на Танцовиот театар во конзерваториумот за музика...

Отворена ретроспективата на Драган Поповски-Дада

Ретроспективната изложба на македонскиот скулптор Драган Попоски-Дада е отворена во „Даутпашиниот амам“, во рамките на одбележувањето на 70-годишнината од постоењето на Националната галерија на...

Македонски писатели на 63-от Белградскиот саем на книгата

Македонските писатели Милован Стефановски и Дејан Трајковски со свои книги објавени на српски јазик гостуваат деновиве на 63-от Меѓународен белградски саем на книгата, кој...

Бошњаците ја бараат полумесечината на државниот грб

Потпретседателот на Владата и претседател на Бошњачката партија, Рафет Хусовиќ, побара на грбот на црногорското државно знаме да се постави и полумесечината. - Сметам дека...

Видеокамери во секој училиштен двор

Во дворот на секое училиште во Софија мора да има поставено камери за видеонадзор. Ова е содржано во плановите на општината Софија, за функционирање...

Се воведува регистар на вистински сопственици на фирми

Од први октомври следната година секое физичко лице при иницијална регистрација во Централниот регистар ќе потпишува и изјава за сопственост на удели во други...