Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24465)

Секој Србин се задолжува за слава

Србија Во Србија сѐ повеќе домашната слава се прославува во ресторани, како да е свадба, и таа стана начин за искажување на финансиската моќ Домашната слава...

Хејли: Не ни знаев што работат ОН

Доскорешната американска амбасадорка во ОН, Ники Хејли, изјави дека претседателот Доналд Трамп во 2016 година првично ѝ ја понудил функцијата државен секретар, но оти...

Мохамед бин Салман никогаш не беше реформатор

Саудискиот принц им дозволи на жените да возат, но смртта на Џамал Кашоги го откри неговото вистинско лице, пишува за „Гардијан“ Дилип Хиро, авторот...

Создаваме среќни и самоуверени деца

КЛАУДИА ЕХМЕР ВОРГИЌ, ОСНОВАЧКА НА „БРАИНОБРАИН“ - МАКЕДОНИЈА И КООРДИНАТОРКА НА ПРОГРАМАТА ЗА ЕВРОПА Браинобраин-програмата му помага на детето да стекне социоемоционална зрелост, а самодовербата...

Задолжителни реформи во транспортот, заради раст на економијата

Транспортниот сектор во Македонија е ограничен од повеќе аспекти. Освен патниот сообраќаен превоз, кој е за нијанса поразвиен од другите типови транспорт во државава...

Скопскиот водовод има дури 50 отсто загуби на вода

Климатските промени и глобалното затоплување веројатно за кратко време ќе нѐ доведат во ситуација кога водата ќе биде многу редок и баран ресурс, особено...

За едни историски успех, за други историски срам

РЕАКЦИИ ПО ГЛАСАЊЕТО ВО ПАРЛАМЕНТОТ Приврзаниците уверуваат дека е направен голем чекор кон зачленување на Македонија во НАТО и во ЕУ, додека противниците нагласуваат дека...

Зарем некој помисли дека нема корупција во ЕУ?

Како европските земји сѐ повеќе тонат во корупција Ако навистина институциите на ЕУ сакаат принципиелно да постапат, а тоа значи да дејствуваат во согласност со...

Одржувајте ги кучињата во форма со трчање, планинарење, пливање

Ако вашиот пес има повеќе килограми од дозволеното, тогаш ви е потребен план за вежбање Вежбањето е многу важно за одржување на здравјето на кучињата....